Volvo EX30 mi Jeep Avenger mi: teknik tablo
İkisi de kompakt elektrikli SUV, ikisi de ön çekişli ve ikisinde de ısı pompası standart. Benzerlik burada bitiyor.
| Özellik | Volvo EX30 | Jeep Avenger |
|---|---|---|
| Motor gücü | 150 kW (204 hp) | 115 kW (156 BG) |
| Batarya | 69 kWh | 54 kWh brüt / 51 kWh net |
| WLTP menzil | 475 km’e kadar | 400 km’e kadar |
| 0-100 km/s | 6,5 saniye | 9,0 saniye |
| Azami hız | Üretici belirtmiyor | 150 km/s |
| DC hızlı şarj | yüzde 10-80: 27 dakika | yüzde 10-80: 30 dakika |
| AC şarj | 22 kW (opsiyon) | 11 kW |
| Isı pompası | Standart | Standart |
| V2L (araçtan priz) | Yok | Standart |
| Bagaj | 318 veya 400 litre (bkz. not) + 7 litre ön | 355 litre · yatık 1.252 litre |
| Uzunluk | 4.233 mm | 4.084 mm |
| Çekme kapasitesi | Üretici belirtmiyor | 0 kg |
Fiyat farkı beklenenden küçük
Ekim 2026 fiyat listelerinde Volvo EX30’un 204 hp’lik versiyonu 2.472.390 ₺, Jeep Avenger Elektrikli Summit ise 2.425.000 ₺ liste fiyatıyla görünüyor. Aradaki fark 47.390 ₺ — yani yüzde 2.
Jeep’in lansman fiyatı 2.305.000 ₺ olarak duyurulmuştu; bu fiyat hâlâ geçerliyse fark 167.390 ₺’ye çıkar ve tablo değişir. Kampanya fiyatları sık değiştiği için satın almadan önce iki markanın güncel listesini de teyit edin. Her iki aracın vergi yükü için MTV ve ÖTV rehberimize bakabilirsiniz.
Şarj: iki araç da 27-30 dakika diyor, ama aynı şey değil
Tabloya hızlı bakan iki aracın şarj hızını yakın sanır: EX30 yüzde 10-80 arasını 27 dakikada, Avenger 30 dakikada tamamlıyor. Ama aynı sürede aynı enerji alınmıyor.
| Hesap | Volvo EX30 | Jeep Avenger |
|---|---|---|
| Yüzde 10-80 aralığı | 48,3 kWh | 35,7 kWh |
| Geçen süre | 27 dakika | 30 dakika |
| Ortalama şarj gücü | 107 kW | 71 kW |
| Dakikada kazanılan menzil | yaklaşık 12 km | yaklaşık 9 km |
EX30 dakikada yaklaşık yüzde 50 daha fazla enerji alıyor. Uzun yolda fark burada ortaya çıkıyor: aynı mola süresinde EX30 daha çok yol kazanıyor. Şarj maliyetini kendi kullanımınıza göre hesaplamak için hesaplayıcımızı kullanabilirsiniz.
Avenger’ın EX30’da olmayan üç özelliği
- V2L (araçtan priz): Avenger’da standart, EX30’da yok. Kamp, piknik, bahçe aleti ya da elektrik kesintisinde aracın bataryasından normal priz gibi elektrik alabiliyorsunuz. Ayrıntısı Avenger aksesuar rehberimizde.
- Gerçek arazi geometrisi: 21° yaklaşma, 20° tepe aşma, 32° uzaklaşma açıları ve 230 mm su geçiş derinliği. Bozuk yol ve toprak yolda Avenger belirgin şekilde daha rahat — ama önden çekiş, dört çeker yalnızca hibrit versiyonda var.
- Daha kısa gövde: 4.084 mm, EX30’dan 149 mm kısa. Dar sokak ve sıkışık otoparkta somut fark.
Hangisi size uygun?
Volvo EX30: uzun yolu sık yapan, menzil ve şarj hızını önemseyen, performans arayan sürücü. Yüzde 2 fiyat farkına karşılık rakamların tamamında önde.
Jeep Avenger: şehir içi ve bozuk yol ağırlıklı kullanan, V2L’yi gerçekten kullanacak, kısa gövdenin park avantajını isteyen sürücü. Jeep’in arazi görünümü ve marka kimliği de bir tercih sebebi — ama çekme kapasitesi sıfır, römork ya da çeki demirine bağlı taşıyıcı planlıyorsanız bu araç uygun değil.
Her iki aracın teknik verileri, kronik sorunları ve sahip yorumları için Volvo EX30 rehberimize ve Jeep Avenger rehberimize bakabilirsiniz.
Sıkça sorulan sorular
Volvo EX30 mi Jeep Avenger mi daha uzun menzilli?
Volvo EX30. WLTP menzili 475 km’e kadar; Jeep Avenger 400 km’e kadar. Aradaki fark 75 km. EX30’un bataryası da daha büyük: 69 kWh’a karşı 51 kWh net.
Fiyat farkı ne kadar?
Ekim 2026 listelerinde EX30’un 204 hp’lik versiyonu 2.472.390 ₺, Avenger Summit 2.425.000 ₺. Fark 47.390 ₺, yani yüzde 2. Jeep’in 2.305.000 ₺’lik lansman fiyatı geçerliyse fark 167.390 ₺’ye çıkar.
Hangisi daha hızlı şarj oluyor?
EX30. İkisi de yüzde 10-80 için benzer süre veriyor (27 ve 30 dakika) ama EX30 o sürede 48,3 kWh, Avenger 35,7 kWh alıyor. Ortalama şarj gücü 107 kW’a karşı 71 kW.
Jeep Avenger ile römork çekilir mi?
Hayır. Elektrikli Avenger’ın onaylı çekme kapasitesi 0 kg; bu Jeep’in kendi kataloğunda yazıyor. Hibrit versiyonlar çekebiliyor, elektrikli çekemiyor. Volvo EX30 için distribütör sayfasında çekme kapasitesi belirtilmiyor.
İkisinde de ısı pompası var mı?
Evet, ikisinde de standart. Bu, kışın menzil kaybını sınırlayan en önemli donanım ve bu fiyat bandında hâlâ ayırt edici. Isı pompasının ne yaptığını ayrı yazımızda anlattık.