📌 Bu Rehberde Öne Çıkanlar
- İki batarya: 58,3 kWh (431-435 km) ve 81,4 kWh (584-604 km).
- Şehir içi menzil 772 km’ye kadar; tüketim 14,9 kWh/100 km.
- DC şarj 128 kW; yüzde 10-80 arası 31 dakika.
- Büyük bataryalı Cool Long Range, küçük bataryalı Elegance Comfort’tan ucuz — ÖTV bandı farkı.
- Motor tüm donanımlarda aynı: 150 kW (204 PS), 283 Nm.
Kia EV3, EV6 ve EV9’un altında konumlanan kompakt elektrikli SUV ve Türkiye’de beş donanımla satılıyor. Bu rehber resmî teknik verileri, şarj sürelerini, donanım farklarını ve Ekim 2026 fiyatlarını topluyor. Değerler Kia Türkiye’nin teknik özellikler, donanım ve fiyat listesi sayfalarından alındı.
Kia EV3 teknik özellikleri
| Özellik | 58,3 kWh | 81,4 kWh |
|---|---|---|
| Batarya | 58,3 kWh | 81,4 kWh |
| WLTP karma menzil | 431-435 km | 584-604 km |
| WLTP şehir içi menzil | 574-583 km | 755-772 km |
| Enerji tüketimi | 14,9-15,1 kWh/100 km | 14,9-15,5 kWh/100 km |
| Motor | PMSM 150 kW (204 PS) | PMSM 150 kW (204 PS) |
| Tork | 283 Nm | 283 Nm |
| 0-100 km/s | 7,5-7,7 saniye | 7,7-7,9 saniye |
| Maksimum hız | 170 km/s | 170 km/s |
| Maksimum DC şarj gücü | 101 kW | 128 kW |
| DC hızlı şarj (yüzde 10-80) | 29 dakika | 31 dakika |
| DC 50 kW (yüzde 10-80) | 55 dakika | 79 dakika |
| AC 11 kW (yüzde 10-100) | 5 saat 20 dakika | 7 saat 15 dakika |
| Şarj altyapısı | 400 V | 400 V |
Kaynak: Kia Türkiye teknik özellikler ve fiyat listesi sayfaları (Ekim 2026). Menzil WLTP test değeridir; aralıklar donanıma ve jant ölçüsüne göre değişir.
Kia EV3 menzili: 604 km ne kadar gerçek?
81,4 kWh’lik batarya 604 km WLTP karma ve 772 km şehir içi menzil veriyor. Bu, sınıfın üst sıralarında bir rakam ve sebebi tüketim: 14,9 kWh/100 km, 4,3 metrelik bir SUV için düşük bir değer.
58,3 kWh’lik versiyon 431-435 km karma menzil veriyor. Donanım menzili de etkiliyor: GT-Line Long Range 19 inç jantla 584 km’de kalıyor, aynı bataryayı taşıyan Cool ve Elegance Long Range 17 inç jantla 604 km veriyor. Yani büyük jant 20 km menzile mal oluyor.
Kia EV3 şarj süresi
- DC hızlı şarj: 81,4 kWh versiyonda 128 kW, yüzde 10-80 arası 31 dakika; 58,3 kWh versiyonda 101 kW ve 29 dakika.
- DC 50 kW’lık bir istasyonda aynı aralık 79 ve 55 dakikaya çıkıyor.
- AC 11 kW üç fazlı: yüzde 10-100 arası 7 saat 15 dakika ve 5 saat 20 dakika.
- Şarj altyapısı 400 V.
Buradaki önemli ayrıntı 50 kW ile 128 kW arasındaki fark: aynı dilim 79 dakikadan 31 dakikaya iniyor. Yani rota planlarken istasyon sayısına değil gücüne bakmak gerekiyor; nasıl çalıştığını HPC şarj yazımızda, rota planlamasını ABRP rehberimizde anlattık.
Kia EV3 fiyatı: neden büyük batarya daha ucuz?
| Donanım | Batarya ve menzil | Ekim 2026 fiyatı |
|---|---|---|
| Cool Long Range | 81,4 kWh · 604 km | 2.450.000 TL |
| Elegance Comfort | 58,3 kWh · 431 km | 2.485.000 TL |
| Elegance Long Range | 81,4 kWh · 604 km | 3.199.000 TL |
| Prestige | 58,3 kWh · 431 km | 3.199.000 TL |
| GT-Line Long Range | 81,4 kWh · 584 km | 3.790.000 TL |
Sebebi donanım değil vergi ve Kia’nın kendi fiyat listesindeki ÖTV tablosundan görülebiliyor. Cool Long Range ile Elegance Comfort yüzde 25 ÖTV bandında; Elegance Long Range, Prestige ve GT-Line Long Range yüzde 55 bandında. Eşik, ÖTV matrahının 1.648.482 TL ile 1.713.292 TL arasında bir yerde olduğunu gösteriyor: donanım yükseltmesi aracı bandın üstüne taşıdığı anda fiyat 700 bin TL’den fazla sıçrıyor. Bandların nasıl işlediğini MTV ve ÖTV rehberimizde anlattık.
Pratik sonuç: EV3’te donanım yükseltmek menzil yükseltmekten çok daha pahalı. Uzun menzil istiyorsanız Cool Long Range bu listedeki en mantıklı satır; konfor donanımı istiyorsanız fiyat bir anda üst banda geçiyor.
Günlük kullanım: ölçüler, bagaj ve garanti
| Ölçü | Değer |
|---|---|
| Uzunluk | 4.300 mm (GT-Line 4.310 mm) |
| Genişlik | 1.850 mm |
| Yükseklik | 1.560 mm (GT-Line 1.570 mm) |
| Dingil mesafesi | 2.680 mm |
| Yerden yükseklik | 140 mm (GT-Line 147 mm) |
| Dönüş yarıçapı | 5,19 m |
| Bagaj | 460 litre · koltuk yatık 1.251 litre · ön bagaj (frunk) 25 litre |
| Boş ağırlık | 1.725-1.845 kg (58,3) / 1.810-1.930 kg (81,4) |
| Lastik ölçüsü | 215/60 R17 · GT-Line 215/50 R19 |
460 litre bagaj ve 25 litrelik ön bagaj (frunk) bu sınıfta pratik bir ikili: şarj kablosunun doğru yeri frunk, böylece arka bagaj temiz kalıyor. 5,19 metrelik dönüş yarıçapı şehirde rahat kullanım sağlıyor.
Garanti tarafında Kia’nın kendi ifadesi şu: binek araçlarda 2 yıl veya 60.000 km yasal garanti ve bunun yanında ilk teslim tarihinden itibaren 5 yıl veya 150.000 km Kia Özel Garanti Onarım Güvencesi. Piyasada sık duyulan “7 yıl” ifadesi bu ikisinin toplamından geliyor. Yüksek voltaj bataryasının garanti süresi EV3 sayfalarında ayrıca belirtilmiyor; sözleşmede yazılı görmek gerekiyor. Marka marka döküm garanti süreleri yazımızda.
Rakipler ve alternatifler
| Model | Batarya | WLTP karma menzil | DC şarj |
|---|---|---|---|
| Kia EV3 | 58,3 / 81,4 kWh | 431 / 604 km | 128 kW |
| Kia Niro EV | 64,8 kWh | 460 km | 80 kW |
| Peugeot E-3008 | 73 kWh | 483-500 km | 160 kW |
| BYD Seal U EV, yedi koltuk gerekiyorsa Kia EV9 | 87 kWh | 500 km | 140 kW |
| Togg T10X V2 | 88,5 kWh | 523 km | 180 kW |
EV3 bu tabloda menzille öne çıkıyor: 604 km, 87-88 kWh bataryalı rakiplerin üstünde ve bunu 81,4 kWh ile yapıyor — yani verim avantajı. Şarj gücünde ise orta sıralarda. Hepsini yan yana görmek için karşılaştırma tablomuza bakabilirsiniz.
Özet: Kia EV3 kime uygun?
Uygun profil: uzun menzili önceliklendiren, şehir ve şehirler arası kullanımı birlikte yapan, evde şarj edebilen sürücü. 604 km karma menzil ve 14,9 kWh/100 km tüketim bu kullanımda sınıfın üstünde bir denge veriyor. Kendi tarifenizle maliyeti şarj maliyeti hesaplayıcımızla çıkarabilirsiniz.
İki kere düşünmesi gereken profil: konfor donanımını önceliklendiren alıcı. ÖTV bandı yüzünden donanım yükseltmesi bu modelde çok pahalı; Cool Long Range ile Elegance Long Range arasında 749.000 TL fark var ve ikisi de aynı bataryayı, aynı motoru ve aynı menzili kullanıyor.
İnceleme ve Gerçek Menzil
Bu rehber teknik verileri topluyor. Aracın nasıl bir araç olduğunu incelemede ele aldık.
Sıkça sorulan sorular
Kia EV3 kaç km gidiyor?
WLTP karma menzil 81,4 kWh bataryayla 604 km (GT-Line Long Range’de 584 km), 58,3 kWh bataryayla 431-435 km. Şehir içi menzil 81,4 kWh versiyonda 772 km’ye kadar çıkıyor.
Kia EV3’te neden büyük bataryalı versiyon daha ucuz?
ÖTV bandı farkından. Cool Long Range (81,4 kWh) ve Elegance Comfort (58,3 kWh) yüzde 25 ÖTV bandında; Elegance Long Range, Prestige ve GT-Line yüzde 55 bandında. Bu yüzden Cool Long Range 2.450.000 TL iken Elegance Comfort 2.485.000 TL.
Kia EV3 ne kadar sürede şarj olur?
128 kW DC hızlı şarjda yüzde 10-80 dilimi 31 dakika (81,4 kWh). 58,3 kWh versiyonda 101 kW ile 29 dakika. 50 kW’lık bir istasyonda bu süreler 79 ve 55 dakikaya çıkıyor. Evde 11 kW üç fazlı AC ile yüzde 10-100 arası 7 saat 15 dakika.
Kia EV3’te ısı pompası var mı?
Kia Türkiye’nin özellikler sayfası ısı pompasını giriş donanımı Cool’un öne çıkan özellikleri arasında listeliyor; üst donanımlar bu listenin üzerine ekleme yapıyor. Sipariş formunda teyit etmekte fayda var.
Kia EV3’ün bagajı kaç litre?
460 litre; arka koltuklar yatırıldığında 1.251 litreye çıkıyor. Ayrıca 25 litrelik ön bagaj (frunk) bulunuyor — şarj kablosu için doğru yer.
Kia EV3’ün garantisi ne kadar?
Kia’nın ifadesine göre binek araçlarda 2 yıl veya 60.000 km yasal garanti ve bunun yanında 5 yıl veya 150.000 km Kia Özel Garanti Onarım Güvencesi. Yüksek voltaj bataryasının süresi EV3 sayfalarında ayrıca belirtilmiyor; sözleşmeden teyit edin.