📌 Bu Rehberde Öne Çıkanlar
- Üst donanım şu an daha ucuz: indirimli Max, Plus listesinden 40.000 TL aşağıda.
- 320 km menzil — şehir ve banliyö için tasarlanmış, uzun yol aracı değil.
- 100 kW DC bu fiyat sınıfı için yüksek: 26 dakikada yüzde 20-80.
- Dikkat: standart yerleşik şarj cihazı 7,4 kW; 11 kW trifaze 18.000 TL opsiyon.
- Birleşik tüketim 17,4 kWh/100 km — küçük gövdeye göre mütevazı bir değer.
Citroën ë-C3, elektrikli araca giriş fiyatını aşağı çeken modellerden ve Türkiye’de iki donanımla satılıyor. Bu rehber resmî teknik verileri, şarj sürelerini, opsiyon tuzaklarını ve güncel fiyatı topluyor. Değerler Citroën Türkiye’nin model sayfasından ve Ekim 2026 fiyat listesinden alındı. Not: ë-C3 Aircross ayrı bir modeldir, bu rehber standart ë-C3’ü anlatıyor.
Citroën ë-C3 teknik özellikleri
| Özellik | Citroën ë-C3 |
|---|---|
| Batarya | 44 kWh |
| Güç | 83 kW (113 hp) |
| WLTP menzil (ortalama) | 320 km |
| Tüketim (birleşik) | 17,4 kWh/100 km |
| DC hızlı şarj | 100 kW — yüzde 20-80 arası 26 dakika |
| AC şarj (standart 7,4 kW) | yüzde 20-80 arası 4 saat 10 dakika |
| AC şarj (opsiyonel 11 kW) | yüzde 20-80 arası 2 saat 50 dakika |
| Donanım seviyeleri | Plus ve Max |
| Şehir içi WLTP menzil | 446 km |
| Batarya tipi | LFP (lityum demir fosfat) |
| Isı pompası | Yok (iki donanımda da sunulmuyor) |
Kaynak: Citroën Türkiye model sayfası ve Ekim 2026 fiyat listesi. Menzil WLTP test değeridir; gerçek kullanımda hava sıcaklığı, hız ve sürüş tarzına göre değişir.
Plus ve Max arasındaki fark ne?
İki donanımın motoru, bataryası ve menzili birebir aynı (83 kW, 44 kWh, 320 km). Fark tamamen donanımda. Ekim kampanyası Max’ı Plus’ın listesinden aşağı çektiği için fazladan neyin geldiğini görmek, şu anda alıcının en pratik sorusu:
| Donanım | Plus | Max |
|---|---|---|
| 17″ jant | Çelik + çift renk kapak | Alaşım |
| LED ön farlar ve gündüz farları | Standart | Standart |
| 3D LED arka farlar | — | Standart |
| Ön sis farları | — | Standart |
| Karartılmış arka camlar | — | Standart |
| 10,25″ multimedya ekranı | Standart | Standart |
| Kablosuz Apple CarPlay / Android Auto | Standart | Standart |
| 3D navigasyon | — | Standart |
| Kablosuz telefon şarjı | — | Standart |
| Otomatik klima | — | Standart |
| Geri görüş kamerası | — | Standart |
| Elektrokrom iç dikiz aynası | — | Standart |
| Advanced Comfort koltuk ve süspansiyon | Standart | Standart |
| Yağmur sensörü, otomatik yanan farlar | Standart | Standart |
| Metalik boya | 12.000 TL opsiyon | 12.000 TL opsiyon |
| 11 kW trifaze şarj cihazı + kablo | 18.000 TL opsiyon | 18.000 TL opsiyon |
| Ekim 2026 fiyatı | 1.645.000 TL | 1.605.000 TL |
Tablodaki sekiz kalem yalnızca Max’ta var ve kampanya sürerken bunların tamamı eksi 40.000 TL ile geliyor. Kampanya bittiğinde hesap tersine döner: aradaki 80.000 TL’lik liste farkına otomatik klima, geri görüş kamerası ve alaşım jant değer mi sorusu kalır.
Her iki donanımda standart gelen güvenlik donanımı:
- ABS, EBA, EBD ve ESP
- Aktif güvenlik fren sistemi (acil fren desteği)
- Aktif şerit takip sistemi
- Hız limit panoları okuma sistemi
- Sürücü yorgunluk ve dikkat uyarı sistemi
- Çarpışma riski uyarısı
- Akıllı uzun far asistanı
- Arka park sensörü
- Yokuş kalkış desteği (hill hold)
- Hız sabitleyici ve hız sınırlayıcı
Yani güvenlik tarafında iki donanım arasında fark yok; Plus’ı seçmek sürüş destek sistemlerinden ödün vermek anlamına gelmiyor.
Citroën ë-C3 menzili yeterli mi?
320 km WLTP ortalama menzil, bu aracın ne olduğunu açıkça söylüyor: şehir ve banliyö otomobili. Günde 40-60 km yapan bir kullanıcı için haftada bir şarj anlamına geliyor ve bu çoğu şehirli sürücü için fazlasıyla yeterli.
Gerçekçi olmak gerekirse kışın ve otoyolda bu rakamın altına inilir. Düzenli olarak şehirler arası yol yapıyorsanız 44 kWh’lik batarya sizi sık sık istasyona uğratır. Buna karşılık 100 kW DC desteği, bu sınıfta beklenenin üzerinde: mola gerektiğinde 26 dakikada halloluyor.
Birleşik tüketim 17,4 kWh/100 km. Küçük bir araç için çok düşük sayılmaz; sebebi hatchback gövdenin aerodinamik olarak sedanlar kadar verimli olmaması. Yine de şehir içi kullanımda rejeneratif frenleme bu değeri aşağı çekiyor.
Kış menzili için önemli bir ayrıntı: ë-C3’te ısı pompası yok ve opsiyon olarak da sunulmuyor. Kabini ısıtmak doğrudan bataryadan enerji çektiği için soğuk havada menzil kaybı, ısı pompalı bir modelde olacağından belirgin şekilde fazla olur. Aynı platformu paylaşan Fiat Grande Panda da bu donanımdan yoksun. Hangi modelde standart, hangisinde opsiyon olduğunu ısı pompası yazımızda listeledik.
Citroën ë-C3 şarj süresi ve 11 kW opsiyonu
- DC hızlı şarj: 100 kW, yüzde 20’den 80’e 26 dakika.
- AC 7,4 kW (standart): aynı aralık 4 saat 10 dakika.
- AC 11 kW (opsiyonel): 2 saat 50 dakika.
Burada alırken dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı var: aracın standart yerleşik şarj cihazı 7,4 kW ve monofaze. 11 kW trifaze yerleşik şarj cihazı ile trifaze kablo, listede 18.000 TL’lik ayrı bir opsiyon olarak duruyor.
Bu seçim evdeki altyapınıza bağlı. Evinizde trifaze elektrik yoksa 11 kW opsiyonunun pratik faydası olmaz; monofaze tesisatta zaten 7,4 kW üstüne çıkamazsınız. Trifaze varsa opsiyon şarj süresini 4 saat 10 dakikadan 2 saat 50 dakikaya indiriyor. Ev şarj tesisatının nasıl kurulduğunu ve kablo kesiti seçimini şarj kablosu ve kaçak akım rölesi yazımızda anlattık.
Citroën ë-C3 fiyatı: üst donanım neden daha ucuz?
Ekim 2026 listesinde ilginç bir durum var ve alıcının lehine:
- ë-C3 Plus 83 kW: 1.645.000 TL (Ekim indirimi yok)
- ë-C3 Max 83 kW: liste 1.725.000 TL — Ekim’e özel 1.605.000 TL
Yani şu anda üst donanım Max, giriş donanımı Plus’ın liste fiyatından 40.000 TL daha ucuz. İki aracın motoru ve bataryası aynı (83 kW, 44 kWh), fark yalnızca donanımda. Bu durumda Plus’ı tercih etmenin rasyonel bir sebebi kalmıyor — kampanya sürdüğü sürece.
Fiyatlar 31 Ekim 2026’ya kadar geçerli ve anahtar teslim, standart donanımlı versiyonlara ait. Metalik boya 12.000 TL, 11 kW şarj paketi 18.000 TL ayrı opsiyon. Opsiyonlar ÖTV matrahına eklendiği için nihai fark listedeki rakamdan yüksek çıkabiliyor; verginin işleyişi için MTV ve ÖTV rehberimize bakın.
Citroën ë-C3’ün asıl iddiası: konfor
Bu sınıftaki çoğu araç fiyatı tutturmak için konfordan ödün verirken Citroën tersini yapıyor ve Advanced Comfort adını verdiği iki sistemi öne çıkarıyor:
- Advanced Comfort süspansiyon: markanın bozuk zeminde titreşimi yumuşatmak için geliştirdiği düzen. Türkiye şehir içi yol koşullarında bu, kâğıt üzerindeki bir özellikten fazlası.
- Advanced Comfort koltuklar: ekstra kalın, yüksek yoğunluklu köpük kullanılıyor.
- Kabin: TEP ve kumaş döşeme, 60/40 oranında katlanabilen arka koltuklar, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon.
Pratik anlamı şu: ë-C3 bu fiyat sınıfında hız veya menzille değil, günlük kullanım konforuyla ayrışmaya çalışıyor. Test sürüşünde en çok dikkat etmeniz gereken şey de bu — rakamlar değil, kasisli bir sokakta aracın nasıl davrandığı.
Alırken netleştirmeniz gereken üç şey
- Hangi donanım? Kampanya sürdüğü sürece Max, Plus’tan ucuz. Teklif alırken iki fiyatı da isteyin ve kampanyanın bitiş tarihini teyit edin.
- 11 kW şarj gerekli mi? Evinizde trifaze elektrik yoksa bu 18.000 TL opsiyonun size faydası olmaz. Önce tesisatınızı öğrenin.
- Hangi model? Bayide “C3” derken ë-C3 mi, ë-C3 Aircross mu, yoksa benzinli C3 mü konuştuğunuzu netleştirin; isimler çok benziyor ve üçü ayrı araç.
Kimler için doğru araç?
Uygun profil: şehirde yaşayan, evde veya işte şarj imkânı olan, günlük 40-80 km yapan sürücü. Bu kullanımda 320 km menzil haftada bir şarj demek ve araç fiyat avantajını doğrudan kullanıcıya geçiriyor.
Uygun olmayan profil: haftada birkaç kez şehirler arası yol yapan ve evde şarj imkânı olmayan sürücü. 44 kWh batarya bu kullanımda sürekli istasyon bağımlılığı yaratır; bir üst batarya sınıfına bakmak daha mantıklı olur.
Isı pompası kış menzilinde belirleyici oluyor; hangi modelde standart hangisinde opsiyon olduğunu ısı pompası yazımızda listeledik. Lastik seçimi ve yük indeksi için lastik yazımız işinize yarayabilir.
Ölçüler, ağırlık ve performans
Rakamlar aracın ne olduğunu net söylüyor: 4,02 metre uzunluk ve 310 litre bagajla ë-C3 bir B segmenti hatchback. 1.491 kg’lık boş ağırlık, 44 kWh batarya taşıyan bir elektrikli için düşük sayılır ve şehir içi verimliliğin bir kısmını buradan alıyor.
| Özellik | Citroën ë-C3 |
|---|---|
| Uzunluk | 4.015 mm |
| Genişlik | 1.755 mm |
| Yükseklik (tavan barları dahil) | 1.590 mm |
| Dingil mesafesi | 2.540 mm |
| Yerden yükseklik | 163 mm |
| Bagaj hacmi | 310 litre |
| Boş ağırlık | 1.491 kg |
| Azami yüklü ağırlık | 1.910 kg (yük kapasitesi 419 kg) |
| Lastik ölçüsü | 205/50 R17 |
| Maksimum tork | 125 Nm |
| Maksimum hız | 132 km/s |
| 0-100 km/s | 10,4 saniye |
Performans bu sınıfın beklediği yerde: 125 Nm tork ve 10,4 saniyelik 0-100, trafiğe karışmak için yeterli ama aracın iddiası hızlanma değil. Maksimum hız 132 km/s ile sınırlı; otoyolda uzun sürüş planlıyorsanız bu üst sınır menzille birlikte düşünülmeli.
Rakipler ve alternatifler
Aynı bütçeye bakan alıcının karşısına çıkan modeller. Batarya ve menzil değerleri her modelin kendi rehberinden alındı:
| Model | Batarya | WLTP menzil | Gövde | Öne çıkan |
|---|---|---|---|---|
| Dacia Spring | 26,8 kWh | 220-225 km | Hatchback | En ucuz giriş |
| Citroën ë-C3 | 44 kWh | 320 km | Hatchback | Konfor |
| BYD Dolphin | 44,9 / 60,4 kWh | 340-427 km | Hatchback | Batarya seçeneği |
| MG4 | 50,8 / 61,7 kWh | 350-450 km | Hatchback | Arkadan itiş |
| Chery Omoda 5 EV | 61 kWh | 430 km | SUV | Bir üst gövde |
Tabloda ë-C3’ün yeri net: Spring’den belirgin şekilde daha fazla batarya, Dolphin ve MG4’ün üst versiyonlarından ise daha az. Aradaki farkı konfor donanımı ve fiyatla kapatmaya çalışıyor. Tüm modelleri yan yana görmek için karşılaştırma tablomuzu, hangisinin size uyduğunu bulmak için araç seçme aracımızı kullanabilirsiniz.
- Dacia Spring: daha ucuz ve çok daha küçük batarya (26,8 kWh, 220-225 km). Bütçe en önemli kriterse.
- BYD Dolphin: 44,9 veya 60,4 kWh Blade LFP, 340-427 km. Benzer sınıf, daha geniş batarya seçeneği.
- MG4: 50,8 veya 61,7 kWh, arkadan itiş; sürüş keyfi önceliğinizse.
- Chery Omoda 5 EV: bir üst gövde sınıfı, 61 kWh ve 430 km.
- Peugeot E-3008: aynı grubun çok daha büyük ve pahalı SUV’u; karşılaştırma için ölçek farkını görmek faydalı.
Bu sınıftaki modellerin Türkiye’de neden beklenen ilgiyi görmediğini ayrı bir yazıda tartıştık.
İnceleme ve Gerçek Menzil
Bu rehber teknik verileri topluyor. Aracın nasıl bir araç olduğunu, artılarını ve eksilerini incelemede ele aldık.
Şarj Rehberi
Citroën ë-C3’i evde ve yolda şarj etmeyle ilgili konu yazılarımız:
Uzun Yol ve Seyahat
Otoyolda gerçekçi menzil ve şarj molası planlaması.
Garanti ve Bakım Kaynakları
Marka marka araç ve batarya garanti sürelerini bir arada tuttuğumuz yazı:
Citroën ë-C3 garantisi ne kadar?
Citroën Türkiye, Peugeot’nun yaptığı gibi herkese açık bir üretici garanti süre tablosu yayınlamıyor. Elimizdeki doğrulanabilir iki bilgi şu:
Birincisi, batarya garantisi grup politikası: Stellantis çatısındaki markalarda (Opel, Peugeot, Citroën, Jeep, Fiat) elektrikli araç bataryası 8 yıl veya 160.000 km garantili ve batarya sağlığı için yüzde 70 eşiği uygulanıyor. Marka marka dökümü garanti süreleri yazımızda duruyor.
İkincisi, Artı Garanti uzatma programı ë-C3 için geçerli. Citroën’in hesaplama sayfası e-C3’ü kapsam listesinde gösteriyor ve trafiğe çıkış tarihi 2022 ve sonrası olan araçlar için mevcut garantiyi seçilen aya kadar uzatıyor.
Aksesuar Rehberi
Citroën ë-C3 için gerçekten işe yarayan ve boşa para harcatan aksesuarlar:
Bakım ve Servis
Citroën ë-C3’in bakım maliyetini, servis ağını ve garanti kapsamını öğren.
Fiyat ve Satın Alma
Citroën ë-C3’in fiyatını neyin belirlediği, hangi versiyonun mantıklı olduğu ve toplam maliyet.
Gerçek Menzil ve Tüketim
Citroën ë-C3’in WLTP değil gerçek kullanımdaki menzili.
Kronik Sorunlar
Citroën ë-C3 hakkında bilinenler ve bilinmeyenler.
Alım Kararı
Citroën ë-C3 için doğru karar hangisi? Kime uygun, kime değil.
Sıkça sorulan sorular
Citroën ë-C3 kaç km gidiyor?
WLTP ortalama menzil 320 km. Şehir içi kullanımda bu değere yaklaşılır, otoyolda ve kışın altına inilir.
Citroën ë-C3 kaç kWh batarya kullanıyor?
44 kWh batarya kullanıyor.
Citroën ë-C3 ne kadar sürede şarj olur?
100 kW DC hızlı şarjda yüzde 20’den 80’e 26 dakika. Evde standart 7,4 kW AC ile aynı aralık 4 saat 10 dakika, opsiyonel 11 kW ile 2 saat 50 dakika.
Citroën ë-C3 fiyatı ne kadar?
Ekim 2026 listesinde Plus 1.645.000 TL, Max 1.725.000 TL. Max için Ekim ayına özel fiyat 1.605.000 TL; yani üst donanım şu anda giriş donanımından ucuz.
Citroën ë-C3’te 11 kW şarj standart mı?
Hayır. Standart yerleşik şarj cihazı 7,4 kW monofaze. 11 kW trifaze şarj cihazı ve trifaze kablo 18.000 TL’lik opsiyon olarak sunuluyor.
Citroën ë-C3 ile ë-C3 Aircross aynı araç mı?
Hayır, ayrı modeller. ë-C3 Aircross daha büyük gövdeli bir SUV; bu rehber standart ë-C3’ü anlatıyor.
Citroën ë-C3’te ısı pompası var mı?
Hayır. Katalogda ısı pompası hem Plus hem Max için “yok” olarak listeleniyor ve opsiyon olarak da sunulmuyor. Bu, soğuk havada menzil kaybının ısı pompalı modellere göre daha belirgin olacağı anlamına gelir.
Citroën ë-C3’ün bagajı kaç litre?
310 litre. Araç 4.015 mm uzunluğunda, 1.755 mm genişliğinde ve 1.590 mm yüksekliğinde; arka koltuklar 60/40 oranında katlanabiliyor.