📌 Bu Rehberde Öne Çıkanlar
- İki batarya: 44 kWh (303 km) ve 54 kWh (399 km) WLTP karma.
- Şehir içi menzil 433 ve 545 km; tüketim 18,3 ve 16,1 kWh/100 km.
- Bagaj 460 litre, yerden yükseklik 193 mm — ë-C3’ten belirgin büyük.
- Isı pompası yok, opsiyon olarak da sunulmuyor.
- Motor iki versiyonda da aynı: 83 kW (113 hp), 0-100 12,9 saniye.
Citroën ë-C3 Aircross, markanın elektrikli B-SUV’u ve Türkiye’de üç versiyonla satılıyor. ë-C3 ile karıştırılmamalı: bu araç 38 santim daha uzun, 150 litre daha fazla bagaja sahip ve ayrı bir batarya seçeneği sunuyor. Bu rehber resmî teknik verileri, şarj sürelerini ve güncel fiyatı topluyor. Değerler Citroën Türkiye’nin dijital kataloğundan ve Ekim 2026 fiyat listesinden alındı.
Citroën ë-C3 Aircross teknik özellikleri
| Özellik | Standart Menzil | Uzun Menzil |
|---|---|---|
| Batarya | 44 kWh LFP (Standart Menzil) | 54 kWh LFP (Uzun Menzil) |
| WLTP karma menzil | 303 km | 399 km |
| WLTP şehir içi menzil | 433 km | 545 km |
| Birleşik tüketim | 18,3 kWh/100 km | 16,1 kWh/100 km |
| Güç | 83 kW (113 hp) | 83 kW (113 hp) |
| Tork | 125 Nm | 125 Nm |
| 0-100 km/s | 12,9 saniye | 12,9 saniye |
| Maksimum hız | 143 km/s | 143 km/s |
| DC hızlı şarj (100 kW) | yüzde 20-80 arası 26 dakika | yüzde 20-80 arası 28 dakika |
| AC şarj (7,4 kW standart) | 4 saat 10 dakika | 5 saat 5 dakika |
| AC şarj (11 kW opsiyonel) | 2 saat 50 dakika | 3 saat 25 dakika |
| Isı pompası | Yok | Yok |
| Boş ağırlık | 1.504 kg | 1.608 kg |
Kaynak: Citroën Türkiye dijital kataloğu ve Ekim 2026 fiyat listesi. Menzil WLTP test değeridir; gerçek kullanımda hava sıcaklığı, hız ve sürüş tarzına göre değişir.
Citroën ë-C3 Aircross menzili: 303 mü 399 mu?
İki batarya arasındaki fark bu modelde kararın merkezinde. 44 kWh’lik Standart Menzil 303 km, 54 kWh’lik Uzun Menzil 399 km WLTP karma menzil veriyor — yani 96 km fark. Şehir içi değerlerde fark daha da açılıyor: 433 km’ye karşı 545 km.
Tüketim tarafı da Uzun Menzil’in lehine: 16,1 kWh/100 km’ye karşı 18,3 kWh/100 km. Bu ters görünebilir — büyük batarya daha ağır olduğu hâlde daha az tüketiyor. Sebebi batarya değil, WLTP çevriminde ağırlığın menzil avantajını bastıramaması. Pratik sonuç: Uzun Menzil hem daha uzağa gidiyor hem kilometre başına daha ucuza geliyor.
Citroën ë-C3 Aircross şarj süresi
- DC hızlı şarj: 100 kW, yüzde 20-80 arası 26 dakika (44 kWh) ve 28 dakika (54 kWh).
- AC 7,4 kW (standart): aynı aralık 4 saat 10 dakika ve 5 saat 5 dakika.
- AC 11 kW (opsiyonel): 2 saat 50 dakika ve 3 saat 25 dakika.
ë-C3’te olduğu gibi burada da dikkat edilecek bir ayrıntı var: standart yerleşik şarj cihazı 7,4 kW ve monofaze. 11 kW trifaze yerleşik şarj cihazı ve trifaze kablo, listede 18.000 TL’lik ayrı bir opsiyon. Evinizde trifaze elektrik yoksa bu opsiyonun pratik faydası olmaz; wallbox rehberimiz kurulumu anlatıyor.
Citroën ë-C3 Aircross fiyatı ve donanımları
| Versiyon | Donanım | Ekim 2026 fiyatı |
|---|---|---|
| Standart Menzil 44 kWh | Max | 1.875.000 TL |
| Uzun Menzil 54 kWh | Collection | 1.990.000 TL |
| Uzun Menzil 54 kWh | Max | 2.020.000 TL |
Üç satırın okunuşu şu: Standart Menzil yalnızca Max donanımıyla, Uzun Menzil ise hem Collection hem Max ile satılıyor. Uzun Menzil Collection ile Standart Menzil Max arasındaki fark 115.000 TL ve bu farka 96 km menzil ile daha düşük tüketim geliyor — donanımdan ise Collection, Max’ın altında kalıyor.
Max donanımı Collection’a göre 17 inç alaşım jant, ön sis farları, 3D navigasyon, kablosuz telefon şarjı, elektrokrom iç dikiz aynası, ön park sensörü ve kör nokta uyarı sistemi ekliyor. Opsiyonlar: metalik boya 12.500 TL, 11 kW trifaze şarj paketi 18.000 TL. Opsiyonlar ÖTV matrahına eklendiği için nihai fark listedeki rakamdan yüksek çıkabiliyor; verginin işleyişi için MTV ve ÖTV rehberimize bakın.
Günlük kullanım: ölçüler, bagaj ve konfor
ë-C3 Aircross’un ë-C3’ten ayrıldığı yer burası. 4.395 mm uzunluk ve 460 litre bagajla gerçek bir B-SUV; 193 mm yerden yükseklik bozuk yolda ve kaldırım rampalarında fark yaratıyor.
| Ölçü | Değer |
|---|---|
| Uzunluk | 4.395 mm |
| Genişlik | 1.795 mm |
| Yükseklik (tavan barları dahil) | 1.660 mm |
| Dingil mesafesi | 2.670 mm |
| Yerden yükseklik | 193 mm |
| Bagaj hacmi | 460 litre |
| Azami yüklü ağırlık | 2.030 kg (Standart) / 2.070 kg (Uzun Menzil) |
| Lastik ölçüsü | 215/60 R17 |
Konfor tarafında Citroën’in iki imzası standart: Advanced Comfort koltuklar ve kademeli hidrolik destekli süspansiyon. Kabinde 10,25 inç dokunmatik ekran, Head-Up Display, kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto, altı hoparlör ve dört USB-C bulunuyor. Güvenlik tarafında aktif güvenlik fren sistemi, şerit takip, hız limit panoları okuma ve sürücü yorgunluk uyarısı iki donanımda da standart.
Rakipler ve alternatifler
| Model | Batarya | WLTP karma menzil | Gövde |
|---|---|---|---|
| Citroën ë-C3 Aircross | 44 / 54 kWh | 303 / 399 km | SUV |
| Citroën ë-C3 | 44 kWh | 320 km | Hatchback |
| Jeep Avenger | 54 kWh | ~390 km | SUV |
| Chery Omoda 5 EV | 61 kWh | 430 km | SUV |
| Hyundai INSTER | 42 / 49 kWh | 327 / 370 km | Hatchback |
Tabloda ë-C3 Aircross’un yeri net: ë-C3’ten büyük ve daha çok bagaj veriyor, Omoda 5 EV’nin menziline ise Uzun Menzil versiyonuyla bile ulaşamıyor. Güçlü yanı fiyat ve konfor dengesi. Tüm modelleri yan yana görmek için karşılaştırma tablomuza, profilinize uygun aracı bulmak için araç seçme aracımıza bakabilirsiniz.
Özet: Citroën ë-C3 Aircross kime uygun?
Uygun profil: şehirde ve banliyöde yaşayan, evde şarj imkânı olan, ë-C3’ü küçük bulan ama bütçesini çok yukarı çekmek istemeyen aile. 460 litre bagaj ve 193 mm yerden yükseklik bu kullanımda somut fark yaratıyor.
İki kere düşünmesi gereken profil: düzenli uzun yol yapan ve kışın menzil kaybına tahammülü olmayan sürücü. Isı pompasının bulunmaması bu modelde kış planını doğrudan etkiliyor; 303 km’lik Standart Menzil versiyonunda etki daha da belirgin.
İnceleme ve Gerçek Menzil
Bu rehber teknik verileri topluyor. Aracın nasıl bir araç olduğunu incelemede ele aldık.
Sıkça sorulan sorular
Citroën ë-C3 Aircross kaç km gidiyor?
WLTP karma menzil 44 kWh bataryayla 303 km, 54 kWh bataryayla 399 km. Şehir içi değerler sırasıyla 433 ve 545 km.
ë-C3 Aircross ile ë-C3 aynı araç mı?
Hayır, ayrı modeller. Aircross 4.395 mm uzunluğunda bir SUV; ë-C3 ise 4.015 mm uzunluğunda hatchback. Bagaj 460 litreye karşı 310 litre, yerden yükseklik 193 mm’ye karşı 163 mm.
Citroën ë-C3 Aircross’ta ısı pompası var mı?
Hayır. Katalog her iki versiyonda da “yok” yazıyor ve opsiyon olarak da sunulmuyor. Kış menzil kaybı ısı pompalı modellere göre daha belirgin oluyor.
Citroën ë-C3 Aircross ne kadar sürede şarj olur?
100 kW DC hızlı şarjda yüzde 20-80 dilimi 44 kWh versiyonda 26 dakika, 54 kWh versiyonda 28 dakika. Evde standart 7,4 kW ile sırasıyla 4 saat 10 dakika ve 5 saat 5 dakika.
Citroën ë-C3 Aircross fiyatı ne kadar?
Ekim 2026 listesinde Standart Menzil Max 1.875.000 TL, Uzun Menzil Collection 1.990.000 TL, Uzun Menzil Max 2.020.000 TL. Metalik boya 12.500 TL, 11 kW trifaze şarj paketi 18.000 TL ayrı opsiyon.
Citroën ë-C3 Aircross’un bagajı kaç litre?
460 litre. Araç 4.395 mm uzunluğunda, 1.795 mm genişliğinde ve yerden yüksekliği 193 mm.