💡 Kısa cevap: BYD Seal’de menzil versiyona göre ters çalışıyor: büyük bataryalı AWD Excellence (520 km) hem daha güçlü hem daha uzun menzilli, Design 460 km veriyor. Ama tüketim tersi yönde — Design 15,4, AWD 18,2 kWh/100 km. Gerçek kullanımda otoyol bandı ~315–350 km, kış bandı ~320–350 km (Design için).

📌 Bu yazıda öne çıkanlar

  • Design 460 km, AWD Excellence 520 km WLTP karma.
  • Menzil beklentisi ters: üst versiyon hem güçlü hem uzun menzilli.
  • Tüketim tersi yönde: Design 15,4, AWD 18,2 kWh/100 km.
  • Isı pompası ikisinde de standart — kış kaybı ılımlı.
  • Blade LFP: yüzde 100 şarj serbest, tam dolum yapabilirsin.

BYD Seal almayı düşünüyorsan ya da aldıysan ilk sorduğun şey gerçek menzildir. Bu rehber boş vaat yerine açık bir yöntemle hesaplanmış aralıklar veriyor: şehir, otoyol ve kış. Teknik tablolar BYD Seal rehberimizde.

BYD Seal gerçek menzil: WLTP neden gerçeği yansıtmaz?

WLTP laboratuvar değeri; sabit sıcaklıkta ve düşük ortalama hızda ölçülüyor. Seal’de dikkat edilmesi gereken şey versiyonlar arasındaki ilişkinin alışılmışın tersi olması: normalde giriş versiyonu daha hafif olduğu için daha uzun menzil yapar. Burada AWD Excellence’ın bataryası 82,5 kWh, Design’ınki 61,4 kWh — batarya farkı ağırlık farkını fazlasıyla kapatıyor.

Reklamlar

BYD Seal gerçek menzili kaç km? (şehir / otoyol / kış)

Versiyon (WLTP karma) Şehir Karışık Otoyol (~120 km/s) Kış
Design (460 km) ~435–485 km ~375–415 km ~315–350 km ~320–350 km
AWD Excellence (520 km) ~495–545 km ~425–470 km ~355–395 km ~365–395 km

Yöntem: aralıklar WLTP karma menzilden türetildi. Şehir yüzde 95-105, karışık yüzde 82-90, otoyol yüzde 68-76. Kış bandı ısı pompasına göre ayrıldı: bu araçta ısı pompası var, bu yüzden yüzde 70-76 aralığı kullanıldı. Dayanak: ısı pompası ve kış menzili yazımız (ısı pompasızlarda kayıp yüzde 35-40, ısı pompalılarda yüzde 25-27). Değerler tahmindir; sürüş tarzı, yük, lastik ve rota eğimi sonucu değiştirir.

BYD Seal tüketimi: kaç kWh/100 km?

Resmî birleşik tüketim Design 15,4 · AWD 18,2 kWh/100 km. Gerçek tüketim bu değerin çevresinde salınıyor: şehirde rejeneratif frenleme sayesinde altına iniyor, otoyolda ve kışın üstüne çıkıyor. Menzil hesabını WLTP yerine kendi ortalama tüketimin üzerinden yapmak her zaman daha doğru sonuç veriyor.

Resmî şehir içi menzil değeri 530 km. Bu rakam WLTP’nin düşük hızlı şehir çevriminde ölçülüyor ve laboratuvar koşullarına ait; yukarıdaki tablodaki “şehir” sütunu ise gerçek kullanım tahmini. İkisini karıştırmamak gerekiyor.

Otoyolda menzil neden bu kadar düşüyor?

Sedan gövde burada avantaj: aerodinamik direnç SUV’lere göre düşük. Yine de otoyolda kayıp kaçınılmaz. İki versiyon arasındaki tüketim farkı otoyolda daha da açılıyor; Design’ın 15,4 kWh/100 km karma tüketimi, AWD’nin 18,2’sine göre her kilometrede tasarruf demek. Kendi tarifende 100 km maliyetini şarj maliyeti hesaplayıcımızla çıkarabilirsin.

Reklamlar

Kışın BYD Seal menzili ne olur?

Her iki versiyonda da ısı pompası standart. Sistem kabini ısıtmak için çevreden ve aktarma organlarından ısı topladığı için kış kaybı ılımlı kalıyor: ısı pompalı araçlarda tipik kayıp yüzde 25-27, olmayanlarda yüzde 35-40 (ayrıntı). Blade LFP bataryanın bir avantajı daha var: düzenli yüzde 100 şarj serbest olduğu için kışın tam dolu çıkmaktan çekinmene gerek yok.

500 km’lik yolda kaç şarj molası?

Otoyol menzilini mola sayısına çevirmek, menzil tartışmasını somutlaştırıyor. Hesap şöyle: ilk etapta bataryayı yüzde 100’den 20’ye kadar kullanıyorsun (otoyol menzilinin yaklaşık yüzde 80’i, 265 km), sonraki etaplarda yüzde 20-80 penceresinde kalıyorsun (199 km). Bu kabulle BYD Seal, 500 km’lik bir yolculukta 2 şarj molası gerektiriyor.

Molanın süresi de menzil kadar önemli ve burada şarj gücü devreye giriyor: Seal’in DC şarj gücü versiyona göre 110 kW ve 150 kW olarak değişiyor; üst versiyon molayı kısaltıyor. Bu yüzden iki aracı karşılaştırırken yalnızca menzile değil, menzil ile şarj gücünün birlikte verdiği toplam yolculuk süresine bakmak gerekiyor.

BYD Seal menzilini artıran altı ipucu

  1. Otoyolda hızını düşür. 120 yerine 110 km/s sabit gitmek menzili belirgin artırıyor; hava direnci hızın karesiyle büyüyor.
  2. Lastik basıncını kontrol et. Düşük basınç yuvarlanma direncini artırıyor (lastik rehberi).
  3. Kabini şarjdayken ısıt. Araç fişteyken ön koşullandırma yaparsan ısıtma enerjisi bataryadan değil prizden geliyor.
  4. Koltuk ve direksiyon ısıtmasını tercih et. Tüm kabini ısıtmaktan çok daha az enerji harcıyorlar.
  5. Rejeneratif frenlemeyi aktif kullan. Şehir içinde menzilin önemli kısmı buradan geri kazanılıyor.
  6. Gereksiz yük taşıma. Tavan taşıyıcı ve dolu bagaj hem ağırlık hem aerodinamik kaybı demek.

Sonuç: WLTP’ye değil koşula bak

Seal’de versiyon kararı menzil üzerinden verilirse AWD, işletme maliyeti üzerinden verilirse Design kazanıyor. Şehir ağırlıklı kullanımda Design’ın 13,5 kWh/100 km’lik şehir içi tüketimi belirgin fark yaratıyor; sürekli uzun yol yapıyorsan AWD’nin 60 km fazla menzili ve daha büyük tamponu rahatlatıyor.

Reklamlar

Sıkça sorulan sorular

BYD Seal gerçek menzili kaç km?

Tek bir rakam yok. Şehirde WLTP karma değerine yakın, otoyolda ~315–350 km, kışın ~320–350 km bandında. Değerler sürüş tarzına, yüke ve hava sıcaklığına göre değişiyor.

BYD Seal otoyolda neden az menzil yapıyor?

Hava direnci hızın karesiyle arttığı için yüksek sabit hızda tüketim belirgin yükseliyor. 120 km/s yerine 110 km/s sabit gitmek menzili gözle görülür artırıyor.

BYD Seal’de hangi versiyon daha uzun menzilli?

AWD Excellence: WLTP karma 520 km, Design ise 460 km. Bunun sebebi batarya farkı (82,5 kWh’e karşı 61,4 kWh). Bu modelde “giriş versiyonu daha uzun menzillidir” beklentisi geçerli değil.

BYD Seal kışın ne kadar menzil kaybeder?

Isı pompası her iki versiyonda standart olduğu için kayıp ılımlı: tipik olarak yüzde 25-27 bandında. Blade LFP batarya düzenli yüzde 100 şarja izin verdiği için kışın tam dolu çıkmak da sorun değil.