💡 Kısa Cevap: BYD Seal U EV inceleme: sınıfının en büyük bataryalarından biriyle (87 kWh) geliyor ve 674 km şehir içi menzil veriyor. Karma menzil 500 km; aradaki 174 km’lik uçurum gövde büyüklüğünün bedeli. Isı pompası standart, tek donanım (DESIGN) satılıyor, Euro NCAP’ten en yüksek dereceyi aldı. En büyük soru işareti teknik değil: güncel liste fiyatı yayınlanmıyor.

📌 Bu Yazıda Öne Çıkanlar

  • 87 kWh Blade LFP: sınıfın en büyük bataryalarından.
  • Şehir içi 674 km, karma 500 km — aradaki fark 174 km.
  • Isı pompası standart; kış kaybı ılımlı kalıyor.
  • Tek donanım: panoramik tavan ve ısıtmalı koltuk opsiyon değil.
  • Karma tüketim 20,5 kWh/100 km — verim güçlü yanı değil.

BYD Seal U EV, markanın Okyanus serisinin SUV modeli ve Türkiye’de tek donanımla satılıyor. Teknik tabloların tamamı Seal U EV rehberimizde; burada aracın karakterine, fiyat belirsizliğine ve kime uyduğuna bakıyoruz. Not: Seal U DM-i ayrı bir modeldir — o şarj edilebilir hibrit, bu yazı tam elektrikli EV versiyonunu anlatıyor.

BYD Seal U EV inceleme: büyük batarya, büyük gövde

87 kWh’lık Blade LFP batarya bu fiyat bandında iddialı bir rakam — Peugeot E-3008’in 73 kWh’ının ve VW ID.4 Pro’nun 77 kWh’ının üstünde. Blade mimarisinin pratik bir getirisi de var: LFP kimyası olduğu için bataryayı düzenli olarak yüzde 100’e kadar şarj etmek serbest, NMC bataryalarda önerilen yüzde 80 sınırı burada geçerli değil.

Ama büyük batarya tek başına uzun menzil demiyor. Karma menzil 500 km’de kalıyor ve karma tüketim 20,5 kWh/100 km — sınıfın yüksek tarafı. Sebep gövde: 4.785 mm uzunluk ve 1.890 mm genişlikle bu bir büyük SUV ve otoyol hızında aerodinamik direnç tüketimi hızla yukarı çekiyor. Şehir içi tüketim ise 15,2 kWh/100 km ve menzil 674 km’ye çıkıyor.

Motor 160 kW (218 PS) ve önden çekiş; 0-100 9,6 saniye. 2 tonu aşan bir SUV için yeterli ama bu araç hızlanma için kurulmamış. Dört çeker seçeneği yok — kar ve dik rampa düşünüyorsanız bunu not edin.

Reklamlar

İç mekan, bagaj ve günlük kullanım

2.765 mm aks aralığı bu sınıfta cömert ve doğrudan arka koltuk alanına gidiyor. Bagaj 505 litre, arka koltuklar yatırıldığında 1.520 litreye çıkıyor — aile kullanımı için rahat bir rakam.

  • 15,6 inç elektrikli dönebilir dokunmatik ekran: dikey ve yatay kullanılabiliyor.
  • Elektrikli açılabilir panoramik cam tavan, sıkışma önleyici özellikli.
  • Isıtmalı ve havalandırmalı ön koltuklar standart.
  • Akıllı telefonlar için kablosuz şarj istasyonu, 2 x 15 W.
  • Karartılmış arka kapı camları ve arka cam standart.

Tek donanım olmasının en somut faydası burada görünüyor: yukarıdakilerin hiçbiri opsiyon değil. Teklif alırken panoramik tavan veya ısıtmalı koltuk için ek ücret konuşulmaması gerekir. Euro NCAP tarafında da araç en yüksek dereceyi almış durumda.

Yolda nasıl: menzil, şarj ve kış

Şehir içi ve karma menzil arasındaki fark bu modelde sınıfın en belirginlerinden: 674 km’ye karşı 500 km. Ağırlıklı olarak şehirde kullanacaksanız 674 km gerçekçi bir tampon sağlıyor; sürekli otoyol yapacaksanız 500 km’yi de iyimser sayın ve planlamayı WLTP yerine gerçek tüketim üzerinden yapın — ABRP yazımız bunun nasıl yapılacağını anlatıyor.

✔ Isı pompası standart: Kış menzili kaybını sınırlayan en önemli kalem bu ve Seal U EV’de standart geliyor. Sistem kabini ısıtmak için doğrudan direnç kullanmak yerine çevreden ve aktarma organlarından ısı topluyor; pratik karşılığı soğuk havada menzil kaybının ılımlı kalması. 87 kWh’lık bir bataryada bu, kışın gerçek bir fark yaratıyor. Hangi modelde olup olmadığını ısı pompası rehberimizde listeliyoruz.

Şarj tarafında rakam 140 kW DC ve yüzde 30-80 dilimi 28 dakika. Bu, sınıfın orta bandı; E-3008’in 160 kW’ı ve Togg T10X’in 180 kW’ı daha yukarıda. Büyük batarya ile orta güçlü şarjın birleşimi şu demek: tek şarjla uzağa gidiyorsunuz ama bataryayı doldurmak uzun sürüyor. Kendi tarifenize göre maliyeti şarj maliyeti hesaplayıcımızla çıkarabilirsiniz.

BYD Seal U EV inceleme: artılar ve eksiler

Artılar Eksiler
87 kWh batarya — sınıfın en büyüklerinden Karma tüketim 20,5 kWh/100 km: verim güçlü yanı değil
674 km şehir içi menzil Karma menzil 500 km’de kalıyor
Isı pompası standart DC 140 kW: E-3008 ve Togg T10X’in altında
Blade LFP: yüzde 100 şarj serbest Güncel liste fiyatı yayınlanmıyor
505 / 1.520 litre bagaj, 2.765 mm aks aralığı Önden çekiş — dört çeker seçeneği yok
Tek donanımda panoramik tavan ve ısıtmalı koltuk standart 0-100 9,6 saniye; performans aracı değil

Kullanıcıların sahada bildirdiği sorunları ve memnuniyet dökümünü ayrı bir yazıda topladık: BYD Seal U EV kronik sorunlar ve kullanıcı yorumları. Satın almadan önce o yazıya da bakmanızı öneririz.

Reklamlar

Fiyatı neden belirsiz?

Bu modelde en sık gelen soru fiyat ve cevabı rahatsız edici: BYD güncel liste fiyatını yayınlamıyor. Elimizdeki son resmî rakam Şubat 2026 tarihli ve 2.489.000 TL idi; aradan geçen süre ve kampanyalar düşünüldüğünde bu değeri bugünün fiyatı olarak kullanmak yanıltıcı olur.

Pratik sonucu şu: bu araçta fiyat karşılaştırması bayi teklifi üzerinden yapılmak zorunda. Teklif alırken üç şeyi yazılı isteyin: anahtar teslim fiyat, kampanya varsa bitiş tarihi ve teslim süresi. Rakiplerin liste fiyatı açıkken bu modelin kapalı olması, pazarlık payı olabileceği anlamına da gelir — ama karşılaştırmayı zorlaştırdığı için alıcının aleyhine çalışıyor.

Verginin fiyata nasıl yansıdığını MTV ve ÖTV rehberimizde anlattık; 87 kWh ve 160 kW’lık bir aracın hangi banda girdiğini oradan görebilirsiniz.

Garanti: ikinci el alacaksanız bu satırı okuyun

BYD’nin garanti süreleri Türkiye’de satılan dokuz modelin tamamında aynı: temel garanti 6 yıl / 150.000 km, tahrik ünitesi 8 yıl / 150.000 km, gövde korozyonu 12 yıl sınırsız kilometre. Batarya garantisi bireysel tescilde 8 yıl / 250.000 km, batarya sağlığı en az yüzde 70 şartıyla.

⚠ Ticari tescilli araçta batarya garantisi daha kısa: BYD’nin kendi dipnotuna göre ilk tescili ticari veya kiralama amaçlı yapılmış araçlarda batarya garantisi 8 yıl / 200.000 km olarak uygulanıyor — ve araç sonradan bireysel bir kullanıcıya satılsa bile 200.000 km olarak kalıyor. Yani kiralama filosundan çıkmış bir Seal U EV alıyorsanız 50.000 km’lik garanti farkı sizinle birlikte gelmiyor. İkinci elde ilk tescil türünü sormak, fiyat pazarlığı kadar önemli.

BYD Seal U EV kime uygun, kime değil?

Uygun Uygun değil
Şehir ve banliyö ağırlıklı kullanan aile Sürekli otoyol yapan sürücü — tüketim yukarı çıkıyor
Geniş bagaj ve arka koltuk arayan Hızlı şarj süresini önceliklendiren
Kışın menzil kaybından çekinen Dört çeker ihtiyacı olan
Donanım seçme derdi istemeyen Net liste fiyatı görmeden karar vermek istemeyen

Daha hızlı şarj istiyorsanız Peugeot E-3008 (160 kW) veya Togg T10X (180 kW) tarafına; daha uzun karma menzil istiyorsanız VW ID.4 Pro tarafına bakmak gerekir. Hangisinin size uyduğunu araç seçme aracımızla daraltabilirsiniz.

BYD Seal U EV rakipleri: hangisi hangi işe?

Model Batarya ve menzil DC şarj
BYD Seal U EV 87 kWh · 500 km 140 kW · 28 dk
Togg T10X V2 88,5 kWh · 523 km 180 kW · 28 dk
Peugeot E-3008 73 kWh · 483-500 km 160 kW · 30 dk
VW ID.4 Pro 77 kWh · yaklaşık 574 km 175 kW
Chery Omoda 5 EV 61 kWh · 430 km 110 kW · 33 dk

Seal U EV bu tabloda bagaj ve arka koltuk alanıyla öne çıkıyor, şarj gücüyle geride kalıyor. Togg T10X neredeyse aynı bataryayla hem daha uzun karma menzil hem daha yüksek DC gücü veriyor; Seal U EV’nin cevabı donanım ve iç hacim. Hepsini yan yana görmek için karşılaştırma tablomuza bakabilirsiniz.

Reklamlar

Sıkça sorulan sorular

BYD Seal U EV kaç km gidiyor?

WLTP karma menzil 500 km, şehir içi menzil 674 km. Aradaki 174 km’lik fark gövde büyüklüğünden geliyor: karma tüketim 20,5 kWh/100 km, şehir içi tüketim ise 15,2 kWh/100 km.

BYD Seal U EV’de ısı pompası var mı?

Evet, standart donanım olarak bulunuyor. Kış menzili kaybını sınırlayan en önemli kalem bu; 87 kWh’lık bir bataryada soğuk havada gerçek bir fark yaratıyor.

BYD Seal U EV fiyatı ne kadar?

BYD güncel liste fiyatını yayınlamıyor. Elimizdeki son resmî rakam Şubat 2026 tarihli ve 2.489.000 TL idi; bugünün fiyatı olarak kullanmak yanıltıcı olur. Anahtar teslim fiyatı, kampanya bitiş tarihini ve teslim süresini bayiden yazılı isteyin.

BYD Seal U EV’nin bataryası kaç yıl garantili?

Bireysel tescilde 8 yıl veya 250.000 km, batarya sağlığı en az yüzde 70 şartıyla. İlk tescili ticari veya kiralama amaçlı yapılan araçlarda 8 yıl / 200.000 km uygulanıyor ve araç sonradan bireysel kullanıcıya satılsa bile 200.000 km olarak kalıyor.