💡 Kısa Cevap: Kia EV3 inceleme: 81,4 kWh bataryayla 604 km WLTP karma menzil veriyor ve bunu 14,9 kWh/100 km tüketimle yapıyor — yani güçlü yanı batarya büyüklüğü değil verim. Ama asıl hikâye fiyatlamada: ÖTV bandı yüzünden büyük bataryalı giriş donanımı, küçük bataryalı üst donanımdan ucuz.

📌 Bu Yazıda Öne Çıkanlar

  • 604 km karma, 772 km şehir içi menzil; tüketim 14,9 kWh/100 km.
  • Motor tüm donanımlarda aynı: 150 kW (204 PS), 283 Nm.
  • Cool Long Range (81,4 kWh) 2.450.000 TL; Elegance Comfort (58,3 kWh) 2.485.000 TL.
  • Sebep ÖTV bandı: yüzde 25’ten yüzde 55’e atlıyor.
  • GT-Line’ın 19 inç jantı 20 km menzile mal oluyor.

Teknik tabloların tamamı Kia EV3 rehberimizde; burada aracın nasıl bir araç olduğuna, artılarına, eksilerine ve hangi versiyonun kime uyduğuna bakıyoruz.

Kia EV3 inceleme: güçlü yanı batarya değil verim

604 km’lik karma menzil rakamına bakıp “büyük batarya” sonucuna varmak kolay, ama doğru okuma başka. EV3 bu menzili 81,4 kWh ile veriyor; aynı sınıfta 87-88 kWh taşıyan rakipler daha kısa menzil veriyor. Fark tüketimde: 14,9 kWh/100 km, 4,3 metrelik bir SUV için düşük bir değer.

Motor tarafında donanımlar arasında fark yok: hepsi 150 kW (204 PS) ve 283 Nm. 0-100 arası 7,5 ile 7,9 saniye arasında değişiyor, fark yalnızca ağırlıktan geliyor. Maksimum hız 170 km/s. Yani EV3’te donanım seçimi performansı değiştirmiyor — menzili ve fiyatı değiştiriyor.

Reklamlar

Asıl hikâye: vergi bandı fiyatlamayı tersine çeviriyor

Donanım Batarya ve menzil ÖTV bandı Ekim 2026 fiyatı
Cool Long Range 81,4 kWh · 604 km yüzde 25 2.450.000 TL
Elegance Comfort 58,3 kWh · 431 km yüzde 25 2.485.000 TL
Elegance Long Range 81,4 kWh · 604 km yüzde 55 3.199.000 TL
Prestige 58,3 kWh · 431 km yüzde 55 3.199.000 TL
GT-Line Long Range 81,4 kWh · 584 km yüzde 55 3.790.000 TL
⚠ İlk iki satırı iki kez okuyun: Cool Long Range 81,4 kWh batarya ve 604 km menzille 2.450.000 TL; Elegance Comfort ise 58,3 kWh ve 431 km ile 2.485.000 TL. Yani daha büyük bataryalı araç 35.000 TL daha ucuz ve 173 km daha uzun menzilli. Bu bir kampanya değil, vergi yapısının sonucu.

Sebep Kia’nın kendi fiyat listesindeki ÖTV tablosundan hesaplanabiliyor. Cool Long Range ve Elegance Comfort yüzde 25 bandında; Elegance Long Range, Prestige ve GT-Line yüzde 55 bandında. Eşik, ÖTV matrahının 1.648.482 TL ile 1.713.292 TL arasında bir yerde olduğunu gösteriyor. Donanım yükseltmesi aracı bandın üstüne taşıdığı anda fiyat 700 bin TL’den fazla sıçrıyor — oysa batarya, motor ve menzil aynı kalıyor. Bandların işleyişi MTV ve ÖTV rehberimizde.

Pratik sonuç tek cümlede: EV3’te donanım yükseltmek, menzil yükseltmekten çok daha pahalı. Cool Long Range ile Elegance Long Range arasında 749.000 TL fark var ve iki araç aynı bataryayı, aynı motoru ve aynı menzili kullanıyor.

İç mekan, bagaj ve günlük kullanım

4.300 mm uzunluk ve 2.680 mm dingil mesafesiyle EV3 kompakt SUV ölçülerinde. 5,19 metrelik dönüş yarıçapı şehirde rahat kullanım sağlıyor.

  • Bagaj 460 litre; arka koltuklar yatınca 1.251 litre.
  • 25 litrelik ön bagaj (frunk) — şarj kablosunun doğru yeri.
  • 12,3 inç gösterge ve 12,3 inç multimedya ekranı, 5,3 inç klima kontrol ünitesi.
  • Boş ağırlık 1.725-1.845 kg (58,3 kWh) ve 1.810-1.930 kg (81,4 kWh).
  • Lastik 215/60 R17; GT-Line Long Range’de 215/50 R19.

Giriş donanımı Cool bile zengin: 17 inç alaşım jant, ön ve arka park sensörü, geri görüş kamerası, stop & go özellikli akıllı hız sabitleyici, ön çarpışma engelleme asistanı ve şerit takip sistemi standart geliyor.

Yolda nasıl: menzil, şarj ve kış

Şarj tarafında 81,4 kWh versiyon 128 kW DC alıyor ve yüzde 10-80 dilimini 31 dakikada bitiriyor; 58,3 kWh versiyon 101 kW ile 29 dakika. Önemli ayrıntı: aynı dilim 50 kW’lık bir istasyonda 79 dakikaya çıkıyor. Yani rota planlarken istasyon sayısına değil gücüne bakmak gerekiyor (HPC şarj nedir?, ABRP ile rota planlama).

✔ Isı pompası giriş donanımında: Kia’nın özellikler sayfası ısı pompasını Cool donanımının öne çıkan özellikleri arasında listeliyor; üst donanımlar bu listenin üzerine ekleme yapıyor. Kış menzil kaybını sınırlayan en önemli kalem bu (neden?).

Bir de jant etkisi var ve ölçülebiliyor: GT-Line Long Range 19 inç jantla 584 km, aynı bataryayı taşıyan Cool ve Elegance Long Range 17 inç jantla 604 km veriyor. Yani büyük jant 20 km menzile mal oluyor.

Reklamlar

100 kilometre kaça geliyor?

EV3’ün verim avantajı faturada görünüyor. Ekim 2026 tarifeleriyle, 14,9 kWh/100 km’lik Long Range ve 15,5 kWh/100 km’lik GT-Line için 100 kilometrenin maliyeti:

Nerede şarj Long Range (14,9 kWh) GT-Line (15,5 kWh)
Evde gece tarifesi (2,60 TL/kWh) 38,74 TL 40,30 TL
Evde gündüz tarifesi (4,30 TL/kWh) 64,07 TL 66,65 TL
ZES DC hızlı şarj (12,99 TL/kWh) 193,55 TL 201,35 TL

Rakam tek başına az şey anlatıyor, kıyasla anlam kazanıyor: 18,3 kWh/100 km tüketen bir B-SUV aynı mesafeyi evde 47,58 TL’ye götürüyor. Yılda 20.000 km yapan bir sürücü için bu yaklaşık 1.770 TL’lik bir fark — EV3’ü ucuz yapan şey batarya boyutu değil, aynı mesafeyi daha az kilovatsaatle alması. Kendi tarifenizle hesabı şarj maliyeti hesaplayıcımızda yapabilirsiniz.

Kia EV3 inceleme: artılar ve eksiler

Artılar Eksiler
604 km karma, 772 km şehir içi menzil Donanım yükseltmesi ÖTV bandını değiştiriyor
14,9 kWh/100 km — sınıfın verimlileri arasında GT-Line’da 19 inç jant 20 km menzil götürüyor
Isı pompası giriş donanımında listeleniyor DC 128 kW; 160-180 kW’lık rakiplerin altında
460 litre bagaj + 25 litre frunk Batarya garantisi model sayfalarında yazmıyor
Motor tüm donanımlarda 150 kW (204 PS) 50 kW istasyonda yüzde 10-80 arası 79 dakika

Hangi donanım alınmalı?

Önceliğiniz Doğru donanım Gerekçe
Menzil ve fiyat dengesi Cool Long Range 81,4 kWh, 604 km ve listedeki en düşük fiyat
Konfor donanımı Elegance Long Range Aynı batarya ve menzil, ama ÖTV bandı yüzünden 749.000 TL fazla
Görünüm GT-Line Long Range 19 inç jant ve GT-Line tasarımı; bedeli 20 km menzil ve en yüksek fiyat

Karar çerçevesi şu: menzil ve işletme maliyeti öncelikliyse Cool Long Range bu listedeki en mantıklı satır. Konfor donanımı için üst donanıma çıkmak, vergi bandı yüzünden sınıfın en pahalı yükseltmelerinden biri hâline geliyor.

Kia EV3 kime uygun, kime değil?

Uygun Uygun değil
Uzun menzili önceliklendiren sürücü En hızlı şarjı isteyen
Şehir ve şehirler arası kullanımı birlikte yapan Konfor donanımını önceliklendiren (vergi bandı)
Evde şarj edebilen Dört çeker arayan
Düşük tüketim arayan Batarya garantisini yazılı görmeden almam diyen

Daha hızlı şarj istiyorsanız Peugeot E-3008 (160 kW) veya Togg T10X (180 kW); daha büyük batarya istiyorsanız BYD Seal U EV (87 kWh) alternatif. Hepsini yan yana görmek için karşılaştırma tablomuza bakabilirsiniz.

Reklamlar

Sıkça sorulan sorular

Kia EV3’te neden büyük bataryalı versiyon daha ucuz?

ÖTV bandı farkından. Cool Long Range (81,4 kWh) ve Elegance Comfort (58,3 kWh) yüzde 25 bandında; Elegance Long Range, Prestige ve GT-Line yüzde 55 bandında. Bu yüzden Cool Long Range 2.450.000 TL iken Elegance Comfort 2.485.000 TL.

Kia EV3 kaç km gidiyor?

WLTP karma menzil 81,4 kWh bataryayla 604 km, GT-Line Long Range’de 19 inç jant nedeniyle 584 km. 58,3 kWh versiyonda 431-435 km. Şehir içi menzil 772 km’ye kadar çıkıyor.

Kia EV3’te hangi donanım alınmalı?

Menzil ve fiyat dengesi için Cool Long Range: 81,4 kWh batarya, 604 km menzil ve listedeki en düşük fiyat. Üst donanımlar aynı bataryayı ve menzili veriyor ama ÖTV bandı değiştiği için 749.000 TL’ye kadar pahalılaşıyor.

Kia EV3 ne kadar sürede şarj olur?

128 kW DC hızlı şarjda yüzde 10-80 dilimi 31 dakika (81,4 kWh). 58,3 kWh versiyonda 101 kW ile 29 dakika. 50 kW’lık bir istasyonda bu süre 79 ve 55 dakikaya çıkıyor.