💡 Kısa Cevap: Volvo EX40 inceleme: aynı gövdede iki ayrı araç var. 150 kW’lık Single Motor 566 km menzille uzun yol aracı, 300 kW’lık Twin Motor 4,8 saniyede 100 km/s ile performans aracı. İkisi arasındaki fiyat farkı yaklaşık 930 bin TL ve menzil farkı 34 km. Karar çoğu sürücü için Single Motor tarafında.

📌 Bu Yazıda Öne Çıkanlar

  • Aynı batarya (82 kWh), iki çok farklı karakter.
  • Single Motor: 566 km, 7,9 sn, 2.080 kg, arkadan itiş.
  • Twin Motor: 532 km, 4,8 sn, 2.170 kg, dört çeker.
  • Bagaj 410 L + 31 L frunk; aile için yeterli, sınıf lideri değil.
  • 180 km/s hız sınırı Volvo’nun bilinçli tercihi.

Volvo EX40, markanın en çok satan modelinin elektrikli hâli ve ad değişikliğinden sonra XC40 Recharge yerine bu isimle satılıyor. Teknik tabloların tamamı EX40 rehberimizde; burada aracın nasıl bir araç olduğuna ve hangi versiyonun kime uyduğuna bakıyoruz.

Volvo EX40 inceleme: iki versiyon, iki farklı karar

Single Motor Extended Range arkadan itişli, 204 hp ve 420 Nm. Günlük kullanımda fazlasıyla yeterli, 0-100’ü 7,9 saniyede alıyor. Twin Motor dört çeker, 408 hp ve 670 Nm; 4,8 saniyeyle sınıfının hızlıları arasında.

Önemli olan şu: menzil farkı yalnızca 34 km (566’ya karşı 532), ama fiyat farkı yaklaşık 930 bin TL ve MTV bandı da değişiyor. Dört çekere gerçekten ihtiyacınız yoksa — kar, dik rampa, düzenli ağır yük — Single Motor’un parasını daha iyi kullandığını söylemek gerekir.

Reklamlar

Volvo EX40 inceleme: iç mekan, bagaj ve günlük kullanım

4.440 mm uzunluk ve 2.702 mm aks mesafesiyle EX40 kompakt SUV ölçülerinde. Arka bacak mesafesi 917 mm: iki yetişkin rahat, üç kişi kısa yollarda. Panoramik tavanla arka baş mesafesi 974 mm’de kalıyor, uzun boylu yolcular için sınırda.

  • Bagaj 410 litre — koltuklar katlanınca 965, tavana kadar 1.400 litre.
  • 31 litrelik frunk şarj kablosu için doğru yer; kabloyu bagajdan uzak tutar.
  • 11 metre dönüş çapı şehirde rahat, otoparkta sorun çıkarmıyor.
  • 2.080-2.170 kg ağırlık: lastik aşınması benzinli muadiline göre daha hızlı.

Yolda nasıl: menzil, şarj ve kış

WLTP karma 16,9 kWh/100 km makul bir değer; şehir içi 11,6 kWh/100 km ise aracın asıl güçlü olduğu yeri gösteriyor. 200 kW DC desteğiyle yüzde 10-80 dilimi 28 dakika, yani bir mola süresi. Uzun yolda planlama için en hızlı istasyon listemize bakmak işe yarıyor.

⚠ Kış menzilini şimdiden hesaba katın: EX40’ın donanımında ısı pompası olup olmadığını Volvo’nun Türkiye teknik sayfasından doğrulayamadık. Isı pompası olmayan araçlarda kış kaybı yüzde 35-40 bandına çıkabiliyor, olanlarda yüzde 25-27’de kalıyor — aradaki fark 566 km’lik bir araçta 60-70 km demek. Ayrıntı ısı pompası rehberimizde.
Reklamlar

Volvo EX40 inceleme: artılar ve eksiler

Artılar Eksiler
566 km WLTP menzil — sınıfın üst sınırı Isı pompası kalemi resmi teknik sayfada görünmüyor
200 kW DC: yüzde 10-80 arası 28 dakika Bagaj 410 litre; rakipleri daha cömert
Şehir içi 11,6 kWh/100 km tüketim Arka baş mesafesi panoramik tavanla 974 mm’ye düşüyor
31 litrelik frunk kablo için doğru yer 2 tonun üzerindeki ağırlık lastiği hızlı yiyor
Volvo güvenlik donanımı ve iç mekan kalitesi Twin Motor’un bedeli menzil kazancıyla karşılanmıyor

Tablodaki ilk eksi maddesini özellikle not edin: ısı pompası kış menzilini doğrudan belirliyor ve biz bu kalemi Volvo’nun Türkiye sayfasında teyit edemedik. Satın alma kararında belirleyici olacaksa bayiden yazılı döküm isteyin.

Volvo EX40 inceleme: römork, tavan ve yük kapasitesi

Elektrikli araçlarda sık atlanan bir başlık. EX40 bu tarafta rahat: Single Motor 1.500 kg, Twin Motor 1.800 kg römork çekebiliyor ve tavan yükü iki versiyonda 75 kg. Karavan ya da tekne taşıyacaksanız Twin Motor’un ek 300 kg’ı kararı değiştirebilir — bu, dört çekere para vermenin en savunulabilir gerekçesi.

  • Boş ağırlık: 2.080 kg (SM) / 2.170 kg (TM) — azami yüklü 2.520 / 2.650 kg.
  • Bagaj: 410 litre, koltuklar katlanınca 965, tavana kadar 1.400 litre.
  • Frunk: 31 litre; şarj kablosunu bagajdan uzak tutmak için ideal.
  • Dönüş çapı 11 metre: şehirde ve kapalı otoparkta sorun çıkarmıyor.
⚠ Römorkla menzil ciddi düşer: Çekme halinde tüketim belirgin artar; 566 km’lik WLTP değerinin yarısına yakın bir menzille planlama yapmak gerçekçi olur. Rota kurarken yüksek güçlü istasyonları şimdiden işaretleyin.

Volvo EX40 kime uygun, kime değil?

Uygun Uygun değil
Uzun yol yapan, menzili önemseyen sürücü Bütçesi 3 milyon TL altında kalan alıcı
Premium iç mekan ve güvenlik donanımı arayan Maksimum bagaj hacmi isteyen aile
Şehir içi tüketimi düşük araç isteyen Arka koltukta üç yetişkin taşıyacak olan
Tek araçla her işi görmek isteyen Dört çekeri hiç kullanmayacakken Twin Motor alan

Bütçe sınırı sizin için belirleyiciyse Volvo EX30 aynı markanın belirgin daha ucuz seçeneği. Isı pompasının standart olmasını şart görüyorsanız BMW iX1 bu konuda net.

Volvo EX40 rakipleri: hangisi hangi işe?

Model Nerede öne çıkıyor Nerede geride
Volvo EX30 Belirgin daha ucuz, şehirde daha çevik Küçük batarya, daha az bagaj
BMW iX1 Isı pompası tüm sürümlerde standart Menzil EX40 Single Motor’un altında
Mercedes EQA Verimde sınıf lideri: 12,6 kWh/100 km DC şarj 100 kW ile sınırlı
Škoda Enyaq Daha fazla iç hacim ve bagaj Premium iç mekan hissi daha geride

Dördü de aynı alıcıya satılıyor ve aralarındaki fark donanım listesinden çok öncelik sıralamanıza bağlı: menzil mi, şarj hızı mı, bagaj mı, fiyat mı? Isı pompası şartınızsa iX1 ve EQA bu konuda net; EX40’ta kalemi donanım dökümünden teyit etmeniz gerekiyor.

Reklamlar

Sık sorulan sorular

Volvo EX40 Single Motor mu Twin Motor mu alınmalı?

Çoğu sürücü için Single Motor. Menzil farkı yalnızca 34 km ama fiyat farkı yaklaşık 930 bin TL ve MTV bandı değişiyor. Twin Motor; kar, dik rampa ya da düzenli ağır yük gibi dört çeker gerektiren kullanımda mantıklı.

Volvo EX40 inceleme: gerçek tüketim ne çıkıyor?

Volvo WLTP karma değeri Single Motor için 16,9 kWh/100 km, şehir içi 11,6 kWh/100 km veriyor. Otoyol hızında ve kışın bu değerlerin üzerine çıkmayı bekleyin.

Volvo EX40 ailelik bir araç mı?

İki yetişkin ve çocuklar için rahat. Arka bacak mesafesi 917 mm, bagaj 410 litre — yeterli ama sınıf lideri değil. Arka koltukta üç yetişkin uzun yolda sıkışır.

Volvo EX40’ın azami hızı neden 180 km/s?

Volvo tüm modellerinde azami hızı 180 km/s ile sınırlandırma kararı aldı; bu bir teknik yetersizlik değil, markanın güvenlik tercihi.

💬 Sıra Sende: EX40 incelemesine ekleyeceğin bir şey var mı?

Single Motor mu Twin Motor mu aldın, pişman oldun mu? Kışın menzilin ne oluyor? Yorumlarda paylaş; okurların en çok işine yarayan şey gerçek deneyim.

Son güncelleme: 5 Ekim 2026. Teknik değerler Volvo Türkiye’nin teknik özellikler sayfasına dayanır. Sürüş izlenimleri marka açıklamaları ve kullanıcı paylaşımlarının derlemesidir.