💡 Kısa Cevap: Citroën ë-C3 Aircross inceleme: ë-C3 ile aynı 83 kW motoru kullanıyor ama bu onu aynı araç yapmıyor. 38 santim daha uzun, 150 litre daha fazla bagajlı ve 30 mm daha yüksek — bedeli ise hızlanmada: 0-100 için 12,9 saniye (ë-C3’te 10,4). Asıl karar noktası batarya: 44 kWh ile 303 km, 54 kWh ile 399 km.

📌 Bu Yazıda Öne Çıkanlar

  • ë-C3 ile aynı motor, farklı araç: 0-100 12,9 saniye.
  • Bagaj 460 litre, yerden yükseklik 193 mm — gerçek bir B-SUV.
  • 54 kWh versiyon daha ağır ama daha az tüketiyor (16,1’e karşı 18,3).
  • Isı pompası iki versiyonda da yok.
  • Şarj 100 kW DC: yüzde 20-80 arası 26-28 dakika.

Teknik tabloların tamamı Citroën ë-C3 Aircross rehberimizde; burada aracın nasıl bir araç olduğuna, artılarına, eksilerine ve hangi versiyonun kime uyduğuna bakıyoruz.

ë-C3 Aircross inceleme: aynı motor, başka araç

Bu modelde en çok yapılan hata onu ë-C3’ün “biraz büyüğü” sanmak. Motor gerçekten aynı: 83 kW (113 hp) ve 125 Nm. Ama gövde değişince araç da değişiyor.

Ölçüt ë-C3 ë-C3 Aircross
Uzunluk 4.015 mm 4.395 mm
Bagaj 310 litre 460 litre
Yerden yükseklik 163 mm 193 mm
Boş ağırlık 1.491 kg 1.504-1.608 kg
0-100 km/s 10,4 saniye 12,9 saniye
Maksimum hız 132 km/s 143 km/s
Batarya 44 kWh 44 veya 54 kWh

Tablodaki en dikkat çekici satır hızlanma: aynı motorla 2,5 saniye fark var. Sebebi ağırlık ve gövde; Aircross en hafif hâlinde bile ë-C3’ten ağır, Uzun Menzil versiyonunda fark 117 kiloya çıkıyor. Buna karşılık maksimum hız 143 km/s ile ë-C3’ün üstünde, yani otoyolda daha rahat.

Reklamlar

İki batarya, iki farklı araç

Asıl karar burada. 44 kWh’lik Standart Menzil 303 km, 54 kWh’lik Uzun Menzil 399 km WLTP karma menzil veriyor. Şehir içi değerlerde fark daha da açılıyor: 433 km’ye karşı 545 km.

Beklenmedik olan tüketim tarafı: daha ağır olan Uzun Menzil daha az tüketiyor — 16,1 kWh/100 km’ye karşı 18,3. Bu ters görünse de açıklaması var: WLTP çevriminde büyük bataryanın verim avantajı, 104 kiloluk ağırlık farkını bastırıyor. Pratik sonuç net: Uzun Menzil hem daha uzağa gidiyor hem her kilometresi daha ucuz. Kendi tarifenizle hesabı şarj maliyeti hesaplayıcımızla yapabilirsiniz.

İç mekan, bagaj ve konfor

460 litre bagaj bu sınıfta rahat bir rakam ve 2.670 mm dingil mesafesi arka koltuk alanına yansıyor. 193 mm yerden yükseklik, bozuk yolda ve kaldırım rampalarında ë-C3’ten belirgin daha rahat.

  • Advanced Comfort koltuklar ve kademeli hidrolik destekli süspansiyon iki donanımda da standart.
  • 10,25 inç dokunmatik ekran, Head-Up Display, kablosuz CarPlay ve Android Auto.
  • Altı hoparlör, önde iki ve arkada iki USB-C.
  • Güvenlik: aktif güvenlik fren sistemi, şerit takip, hız limit panoları okuma, sürücü yorgunluk uyarısı — hepsi standart.
  • Lastik 215/60 R17; iki donanımda da 17 inç.

Citroën’in bu sınıftaki iddiası hız değil konfor ve ë-C3 Aircross bunu ë-C3’ten daha iyi taşıyor: daha uzun dingil mesafesi ve daha yüksek süspansiyon, kasisli yolda farkı artırıyor.

Yolda nasıl: menzil, şarj ve kış

Şarj tarafı bu fiyat sınıfı için güçlü: 100 kW DC ile yüzde 20-80 dilimi 44 kWh versiyonda 26, 54 kWh versiyonda 28 dakika. Evde ise standart yerleşik şarj cihazı 7,4 kW ve monofaze; aynı aralık 4 saat 10 dakika ve 5 saat 5 dakika sürüyor. 11 kW trifaze paket 18.000 TL’lik ayrı opsiyon ve ancak evinizde trifaze elektrik varsa işe yarıyor (wallbox rehberi).

⚠ Kışı hesaba katın: ë-C3 Aircross’ta ısı pompası yok ve opsiyon olarak da sunulmuyor. Kabin ısıtması doğrudan bataryadan beslendiği için soğuk havada menzil kaybı ısı pompalı modellere göre belirgin fazla oluyor. 303 km’lik Standart Menzil versiyonunda bu etki daha da hissediliyor; kışın düzenli uzun yol yapacaksanız Uzun Menzil neredeyse zorunlu. Ayrıntı ısı pompası rehberimizde.
Reklamlar

100 kilometre kaça geliyor?

Tüketim farkının para olarak ne demek olduğunu görmek için Ekim 2026 tarifelerini kullandık: evde gece tarifesi 2,60, gündüz 4,30 ve ZES DC hızlı şarj 12,99 TL/kWh.

Nerede şarj Standart Menzil (18,3 kWh) Uzun Menzil (16,1 kWh)
Evde gece tarifesi 47,58 TL 41,86 TL
Evde gündüz tarifesi 78,69 TL 69,23 TL
ZES DC hızlı şarj 237,72 TL 209,14 TL

Burada dürüst olmak gerekiyor: yılda 15.000 km yapan bir sürücü için iki versiyon arasındaki tüketim farkı evde şarjda yılda yaklaşık 860 TL ediyor. Yani 115.000 TL’lik fiyat farkını tüketim tasarrufuyla açıklamak mümkün değil. Uzun Menzil’i değerli kılan şey tasarruf değil 96 kilometre fazla menzil — özellikle ısı pompası olmadığı için kışın daralan bir araçta.

ë-C3 Aircross inceleme: artılar ve eksiler

Artılar Eksiler
460 litre bagaj ve 193 mm yerden yükseklik 0-100 için 12,9 saniye
Uzun Menzil’de 399 km ve 16,1 kWh/100 km Isı pompası yok
100 kW DC — 26-28 dakikada yüzde 20-80 Standart yerleşik şarj cihazı 7,4 kW monofaze
Advanced Comfort süspansiyon ve koltuklar Standart Menzil 303 km ile sınırlı
Güvenlik donanımı iki donanımda da aynı 11 kW şarj paketi 18.000 TL opsiyon

Tablodaki ikinci satırı özellikle not edin: ısı pompasının bulunmaması bu modelde sonradan düzeltilebilecek bir eksik değil. Kışın düzenli yol yapacaksanız karar burada şekilleniyor.

Hangi versiyon: Standart mı Uzun Menzil mi?

Önceliğiniz Doğru versiyon Gerekçe
En düşük giriş fiyatı Standart Menzil Max 1.875.000 TL; 303 km menzil ve tam donanım
Menzil ve işletme maliyeti Uzun Menzil 96 km fazla menzil ve 2,2 kWh/100 km daha düşük tüketim
Donanım Uzun Menzil Max Collection’a göre alaşım jant, 3D navigasyon, kablosuz şarj, kör nokta uyarısı

Uzun Menzil Collection ile Standart Menzil Max arasındaki fark 115.000 TL. Bu farka 96 km menzil, daha düşük tüketim ve daha büyük batarya geliyor; karşılığında birkaç konfor kalemi kaybediliyor. Kilometreyi önceliklendiren çoğu alıcı için hesap Uzun Menzil tarafında. Verginin fiyata nasıl yansıdığını MTV ve ÖTV rehberimizde anlattık.

ë-C3 Aircross kime uygun, kime değil?

Uygun Uygun değil
ë-C3’ü küçük bulan şehirli aile Düzenli uzun yol yapan sürücü
Evde veya işte şarj edebilen Kışın menzil kaybına tahammülü olmayan
Bozuk yolda konfor arayan Hızlanma ve performans bekleyen
460 litre bagajı değerli bulan Dört çeker arayan

Daha uzun menzil istiyorsanız Chery Omoda 5 EV (61 kWh, 430 km), daha küçük ve ucuz bir araç yetiyorsa ë-C3 mantıklı alternatifler. Hepsini yan yana görmek için karşılaştırma tablomuza, profilinize uygun aracı bulmak için araç seçme aracımıza bakabilirsiniz.

Reklamlar

Sıkça sorulan sorular

Citroën ë-C3 Aircross ile ë-C3 arasındaki fark ne?

Ayrı modeller. Aircross 4.395 mm uzunluğunda bir SUV; ë-C3 4.015 mm hatchback. Bagaj 460 litreye karşı 310 litre, yerden yükseklik 193 mm’ye karşı 163 mm. Motor aynı olsa da Aircross daha ağır olduğu için 0-100’ü 12,9 saniyede alıyor (ë-C3’te 10,4).

ë-C3 Aircross’ta hangi batarya alınmalı?

Kilometreyi önceliklendiriyorsanız 54 kWh’lik Uzun Menzil: 96 km fazla menzil ve daha düşük tüketim veriyor (16,1’e karşı 18,3 kWh/100 km). Yalnızca şehirde kullanacak ve giriş fiyatını önceliklendirenler için 44 kWh yeterli olabilir.

Citroën ë-C3 Aircross kaç km gidiyor?

WLTP karma menzil 44 kWh bataryayla 303 km, 54 kWh bataryayla 399 km. Şehir içi değerler sırasıyla 433 ve 545 km.

ë-C3 Aircross kışın ne kadar menzil kaybeder?

Araçta ısı pompası yok; ısı pompasız modellerde kış kaybı tipik olarak yüzde 35-40 bandında oluyor. 303 km’lik versiyonda bu, kışın 200 km altına inmek demek.