📌 Bu Yazıda Öne Çıkanlar
- Pazarın tercihi belli: ilk 10’un tamamı SUV ya da yerli marka; ilk iki sırada Togg var.
- Spring: 220 km WLTP, otoyolda 150-165 km, DC şarj yalnızca 30 kW.
- Megane: teknik olarak güçlü (22 kW AC, 130 kW DC) ama hatchback gövde ve fiyat kuşatması.
- Niro EV: 2.299.000 TL liste, 400V mimari, 73 kW’lık istasyonda yüzde 10-80 arası 45 dakika.
- Ortak nokta: Türkiye’de alıcı, şehir aracı değil “her işi gören tek araç” arıyor.
“Neden tutulmuyor” sorusu bu üç model için arama motorlarında sürekli soruluyor. Cevabı duyguyla değil veriyle vermek gerekiyor: önce pazarın gerçekten ne satın aldığına, sonra bu modellerin nerede ayrıştığına bakalım.
Bu sınıfın uygun fiyatlı seçeneklerinden biri için Citroën ë-C3 rehberimize göz atabilirsiniz.
Türkiye elektrikli pazarı neyi satın alıyor?
ODMD verilerine göre 2026’nın Ocak-Temmuz döneminde en çok satan elektrikli otomobiller şunlar:
| Sıra | Model | Satış (adet) |
|---|---|---|
| 1 | Togg T10X | 14.844 |
| 2 | Togg T10F | 11.004 |
| 3 | KG Mobility Torres EVX | 8.602 |
| 4 | Mini Countryman E | 8.029 |
| 5 | Opel Frontera Elektrik | 4.494 |
| 6 | Volvo EX30 | 4.229 |
| 7 | Tesla Model Y | 4.088 |
| 8 | Citroën ë-C3 Aircross | 2.852 |
| 9 | BMW iX1 | 2.474 |
| 10 | Citroën ë-C3 | 2.018 |
Listede iki desen var. Birincisi gövde tipi: ilk 10’un neredeyse tamamı SUV ya da yüksek gövdeli. İkincisi fiyat-menzil dengesi: alıcı, şehirde de şehirlerarasında da kullanabileceği tek bir araç arıyor. Bu iki filtre, aşağıdaki üç modelin neden listede olmadığını büyük ölçüde açıklıyor.
Dacia Spring neden tutulmuyor?
Spring’in sorunu fiyatı değil, kullanım alanının darlığı. En yüksek menzilli versiyonu 26,8 kWh bataryayla 220 km WLTP veriyor; gerçek menzil ölçümlerimizde otoyolda 150-165 km, kışın 120-145 km seviyesine iniyor. Yani İstanbul-Bursa arası bile tek şarjla riskli hâle geliyor.
İkinci sorun şarj tarafında: Spring DC hızlı şarjda yalnızca 30 kW‘a kadar güç alıyor ve yüzde 10-80 arası 38 dakika sürüyor (şarj rehberimiz). Küçük batarya bunu kısmen telafi ediyor ama yolda geçen süre, menzili zaten kısa olan bir araçta ikinci bir caydırıcı.
Buna ısı pompasının bulunmaması ve tablomuzdaki en düşük kilometre sınırlı batarya garantisi (8 yıl / 120.000 km) ekleniyor — ayrıntısı garanti süreleri tablomuzda. Spring, ikinci araç olarak mantıklı; Türkiye’de alıcıların çoğu ise tek araç alıyor.
Renault Megane E-Tech neden tutulmuyor?
Megane’ın hikâyesi farklı: teknik olarak sorunlu değil. EV60 versiyonu 450 km WLTP veriyor, gerçek testlerde otoyolda 305-340 km yapıyor. Şarj tarafında sınıfının üstünde: 22 kW AC (rakiplerinin çoğu 11 kW’ta kalıyor) ve 130 kW DC ile yüzde 10-80 arası 34 dakika (şarj yazımız). Isı pompası standart.
Sorun konumlandırmada. Megane bir hatchback ve fiyatı, alıcının aynı parayla daha büyük gövdeli bir SUV bulabildiği banda denk geliyor. Aynı bantta KGM Torres EVX 8.602 adet satarken (üstelik 10 yıl / 1.000.000 km batarya garantisiyle), Togg T10X ve T10F 25 binin üzerinde satış yapıyor. Megane ne en ucuz ne de en büyük; iki taraftan da sıkışıyor.
Kia Niro EV neden tutulmuyor?
Niro EV, sınıfının en verimli elektriklilerinden biri: 64,8 kWh bataryayla 460 km WLTP, şehirde 100 km’de yalnızca ~11,2 kWh tüketim. Ama Kia Türkiye’nin 1 Ağustos 2026 tarihli listesinde tek donanımla 2.299.000 TL (fiyat yazımız).
Bu bantta alıcının karşısına Tesla Model Y (4.088 adet) ve BMW iX1 (2.474 adet) çıkıyor. Niro EV ise 400V mimaride: 73 kW’lık bir istasyonda yüzde 10-80 arası 45 dakika, 50 kW’lık istasyonda ~65 dakika (şarj rehberimiz). Kardeşi EV6’nın 800V ultra hızlı şarjı burada yok.
Yani Niro EV’nin zayıf noktası menzil ya da verimlilik değil, fiyatına göre şarj hızı. Uzun yolda mola süresi, bu paraya alınan rakiplerin belirgin şekilde üzerinde kalıyor.
Tutulmuyor olmak kötü araç demek mi?
Hayır — ve bu ayrımı yapmak önemli. Satış rakamı, aracın kalitesinden çok pazarın refleksine uyup uymadığını gösteriyor. Üç model de belirli kullanıcıda son derece mantıklı:
- Dacia Spring: Günlük 50-60 km şehir içi kullanan, evde şarj edebilen, ikinci araç arayan sürücü için işletme maliyeti bakımından rakipsiz.
- Megane E-Tech: SUV istemeyen, sürüş dinamiği ve yazılım tarafını önemseyen, apartman otoparkında 22 kW AC ile hızlı dolduracak sürücü için sınıfının en dengelisi.
- Kia Niro EV: Çoğunlukla şehirde kullanan, evde şarj eden ve verimlilikle düşük işletme maliyeti isteyen sürücü için tüketim şampiyonu.
İkinci el tarafında da bir avantaj var: az satan modeller ikinci elde daha uygun fiyata bulunabiliyor. Ama madalyonun diğer yüzü, satarken alıcı bulmanın daha uzun sürmesi.
Sık sorulan sorular
Dacia Spring neden tutulmuyor?
Fiyatı değil kullanım alanı sınırlıyor: 220 km WLTP menzil otoyolda 150-165 km’ye, kışın 120-145 km’ye iniyor ve DC şarj gücü 30 kW ile sınırlı. Türkiye’de alıcıların çoğu tek araç aldığı için şehirlerarası yetersizlik belirleyici oluyor.
Megane E-Tech neden tutulmuyor?
Teknik bir sorunu yok; 450 km WLTP, 22 kW AC ve 130 kW DC ile sınıfının üstünde. Sorun konumlandırma: hatchback gövdesi, aynı paraya SUV bulunabilen bir fiyat bandına denk geliyor ve Togg ile Torres EVX gibi modellerin arasında sıkışıyor.
Kia Niro EV neden tutulmuyor?
2.299.000 TL’lik liste fiyatına karşılık 400V mimari kullanıyor; 73 kW istasyonda yüzde 10-80 şarj 45 dakika sürüyor. Aynı bantta Tesla Model Y ve BMW iX1 gibi daha hızlı şarj olan rakipler var.
Türkiye’de en çok satan elektrikli otomobil hangisi?
ODMD verilerine göre 2026 Ocak-Temmuz döneminde Togg T10X 14.844 adetle birinci, Togg T10F 11.004 adetle ikinci, KG Mobility Torres EVX 8.602 adetle üçüncü sırada.
Az satan bir elektrikli araç almak riskli mi?
Servis ağı ve yedek parça erişimi güçlüyse teknik risk düşüktür. Asıl fark ikinci elde ortaya çıkar: alıcı kitlesi dar olduğu için satış süresi uzayabilir. Buna karşılık alırken pazarlık payı daha geniştir.
💬 Sıra Sende: Siz hangisini kullanıyorsunuz?
Bu üç modelden birine sahipseniz, aracın gerçekten zayıf kaldığı yeri ve sizi memnun eden tarafını yorumlarda yazın. Satın alma kararı aşamasındaki okurlar için en değerli bilgi, sahibinin kendi deneyimi.
Son güncelleme: 22 Eylül 2026. Satış verileri: ODMD Ocak-Temmuz 2026 model bazlı elektrikli otomobil listesi. Teknik değerler ve fiyatlar, model rehberlerimizdeki doğrulanmış verilerden alınmıştır (Kia Niro EV fiyatı: Kia Türkiye 1 Ağustos 2026 resmi listesi). Fiyatlar ve donanımlar sık değişir; satın almadan önce markanın güncel listesinden teyit edin.
1 yorum
Şu kısmı okuyunca olay daha net anlaşılıyor.