📌 Bu Yazıda Öne Çıkanlar
- WLTP birleşik: 327 km (42 kWh) · 360 km (49 kWh).
- WLTP şehir içi: 473 km · 493 km — aynı aracın başka çevrimi.
- Katalog tüketimi (14,3 / 15,1 kWh/100 km) şarj kayıplarını içerir.
- Batarya tarafındaki gerçek taban: 12,84 ve 13,61 kWh/100 km.
- Dynamic’te ısı pompası yok — kış menzilindeki farkın ana sebebi.
- Planlama tabanı: %10-90 aralığında 33,6 kWh ve 39,2 kWh.
Hyundai INSTER menzil sorusunun tek bir cevabı yok, çünkü Hyundai’nin kendisi iki farklı resmi rakam yayımlıyor. Bu yazıda önce bu iki rakamın neden farklı olduğunu, sonra kendi kullanımınız için hangisini esas almanız gerektiğini açıyoruz.
Hyundai INSTER menzil: 327 km mi, 473 km mi?
İkisi de resmi WLTP değeri. Fark, hangi test çevriminden bahsedildiğinde: birleşik (karma) çevrim şehir içi ve şehirlerarası sürüşü birlikte ölçer; şehir içi alt çevrim ise yalnızca düşük hızlı şehir trafiğini. Elektrikli araçlar şehirde rejeneratif frenleme sayesinde çok daha verimli olduğu için şehir içi değeri belirgin şekilde yüksek çıkar.
| Versiyon | WLTP birleşik | WLTP şehir içi | Katalog tüketimi |
|---|---|---|---|
| Dynamic (42 kWh) | 327 km | 473 km | 14,3 kWh/100 km |
| Advance (49 kWh) | 360 km | 493 km | 15,1 kWh/100 km |
| Cross Advance (49 kWh) | 360 km | 491 km | 15,1 kWh/100 km |
Kaynak: Hyundai Türkiye resmi INSTER broşürü (Aralık 2025), broşürler sayfası. Broşürde değerlerin 715/2007/EC mevzuatına göre ölçülmüş WLTP verileri olduğu belirtiliyor.
Pratik sonuç: ağırlıklı olarak şehir içinde kullanacaksanız şehir içi değeri sizin gerçeğinize daha yakın. Otoyol ağırlıklı kullanıyorsanız birleşik değerin bile altına inersiniz.
Katalogdaki tüketim neden menzille uyuşmuyor?
Basit bir çarpma yapalım: 327 km × 14,3 kWh/100 km = 46,8 kWh. Oysa batarya 42 kWh. Aynı hesap 49 kWh’lik versiyonda 54,4 kWh veriyor, batarya ise 49 kWh. Araç bataryasından fazlasını harcayamayacağına göre burada bir ölçüm noktası farkı var.
Sebep şu: WLTP’de tüketim prizden çekilen enerjiye göre hesaplanır, yani aracı yeniden doldurmak için duvardan ne kadar elektrik aldığınıza. Menzil ise bataryadaki enerjiye göre belirlenir. Aradaki yaklaşık %11’lik fark şarj sırasında kaybolan enerjidir — kabloda, şarj ünitesinde ve aracın dönüştürücüsünde ısıya dönüşür.
| Dynamic (42 kWh) | Advance / Cross (49 kWh) | |
|---|---|---|
| Menzil hesabı için taban (batarya tarafı) | 12,84 kWh/100 km | 13,61 kWh/100 km |
| Elektrik faturası için (prizden) | 14,3 kWh/100 km | 15,1 kWh/100 km |
| Aradaki fark (şarj kaybı) | yaklaşık %11 | yaklaşık %11 |
Yani: menzil hesabı yaparken 12,84 / 13,61 tabanını, elektrik faturası hesaplarken 14,3 / 15,1 rakamını kullanın. Faturayı kendi tarifenizle görmek için şarj maliyeti hesaplayıcımız var.
Tüketime göre Hyundai INSTER menzil tablosu
Aşağıdaki tablo tek bir işlemden ibaret: batarya kapasitesi ÷ tüketim × 100. Kendi ortalama tüketiminizi araç ekranından okuyup satırı bulabilirsiniz.
| Batarya tarafı tüketim | 42 kWh | 49 kWh |
|---|---|---|
| 12,84 / 13,61 kWh/100 km (WLTP tabanı) | 327 km | 360 km |
| 14,0 kWh/100 km (şehir, ılıman) | 300 km | 350 km |
| 16,0 kWh/100 km (karma sürüş) | 262 km | 306 km |
| 18,0 kWh/100 km (otoyol, ılıman) | 233 km | 272 km |
| 20,0 kWh/100 km (otoyol 120 km/s) | 210 km | 245 km |
| 22,0 kWh/100 km (kış + otoyol) | 191 km | 223 km |
Bu değerler ölçüm değil, hesaplamadır: batarya kapasitesinin ilgili tüketime bölünmesiyle bulunmuştur. Gerçek menziliniz sürüş tarzı, hız, sıcaklık, yük ve lastik basıncına göre değişir. Araç Türkiye pazarına yeni girdiği için elimizde uzun dönem kullanıcı verisi yok.
Isı pompası kış menzilini nasıl etkiliyor?
Elektrikli araçta kabin ısıtması doğrudan bataryadan beslenir. Isı pompası dışarıdaki havadan ısı çekerek aynı sıcaklığı çok daha az elektrikle üretir. INSTER’de bu donanım Advance ve Cross Advance’ta standart, Dynamic’te yok.
Bunun pratik anlamı şu: kışın Dynamic, yalnızca daha küçük bataryası yüzünden değil, ısıtmayı daha pahalı ürettiği için de geride kalır. Tablodaki 20-22 kWh/100 km satırları kış senaryolarıdır; ısı pompası olmayan bir araçta bu satırlara daha çabuk kayarsınız. Kışın düzenli uzun mesafe yapıyorsanız bu, versiyon seçiminde tek başına belirleyici olabilir.
Hangi kullanımda hangi Hyundai INSTER menzil aralığı?
| Kullanım | 42 kWh | 49 kWh | Neden |
|---|---|---|---|
| Şehir içi, ılıman hava | 300-340 km | 350-390 km | Düşük hız + rejeneratif frenleme; aracın en verimli olduğu ortam |
| Karma sürüş, ılıman | 260-300 km | 300-350 km | Şehir ve şehirlerarası karışımı |
| Otoyol 110-120 km/s | 190-230 km | 220-270 km | Hava direnci hızın karesiyle artar; en belirleyici tek etken |
| Şehir içi, kış | 230-270 km | 280-320 km | Isıtma yükü var, düşük hız kısmen telafi ediyor |
| Otoyol, kış | 160-190 km | 190-230 km | Yüksek hız ve ısıtma birlikte; Dynamic’te ısı pompası olmaması burada hissedilir |
Aralıklar yukarıdaki tüketim tablosundan türetilmiştir; sahada yapılmış ölçüm değildir. Kendi ölçümlerinizi paylaşırsanız yazıyı güncelleriz.
Otoyol menzili sizi doğrudan ilgilendiriyorsa mola planı için INSTER uzun yol rehberimize geçin. Aynı bandın diğer araçlarıyla karşılaştırmak için karşılaştırma tablomuz var.
MODEL REHBERİ
Hyundai INSTER Rehberi
İnceleme, şarj süreleri, fiyat kırılımı ve versiyon seçimi — hepsi tek sayfada.
Sık sorulan sorular
Hyundai INSTER gerçekte kaç km gidiyor?
Resmi WLTP birleşik menzil 327 km (42 kWh) ve 360 km (49 kWh). Gerçek kullanımda şehir içinde yazın 300-390 km, otoyolda kışın 160-230 km bandı gerçekçi bir beklentidir.
Neden iki farklı menzil rakamı var?
İkisi de WLTP: biri birleşik (karma) çevrim, diğeri şehir içi alt çevrim. Elektrikli araçlar şehirde daha verimli olduğu için şehir içi değeri (473-493 km) birleşik değerden yüksek çıkar.
Menzil hesabı için hangi tüketimi kullanmalıyım?
Menzil için batarya tarafındaki 12,84 (42 kWh) veya 13,61 kWh/100 km (49 kWh) tabanını; elektrik faturası için katalogdaki 14,3 / 15,1 değerini kullanın. İlki bataryadan çıkan, ikincisi prizden giren enerjidir.
Kışın menzil ne kadar düşer?
Düşüş sıcaklığa, hıza ve ısıtma kullanımına bağlı. Advance ve Cross Advance’ta ısı pompası standart olduğu için kayıp sınırlı kalır; Dynamic’te ısı pompası yok ve kışın fark açılır.
42 kWh mi 49 kWh mı yeterli?
Günlük şehir içi kullanım ve evde şarj imkânı varsa 42 kWh fazlasıyla yeter. Kışın düzenli şehirlerarası yol yapıyorsanız 49 kWh ve ısı pompası anlamlı bir fark yaratır.
Bataryayı her gün yüzde 100 doldurmalı mıyım?
Gerekmiyor. Günlük kullanımda %10-90 aralığı hem yeterli hem batarya için daha uygundur; bu aralık INSTER’de 33,6 kWh (42 kWh) ve 39,2 kWh (49 kWh) kullanılabilir enerjiye denk gelir. Tam dolumu uzun yol öncesine saklayın.
Otoyolda menzil neden bu kadar düşüyor?
Hava direnci hızın karesiyle arttığı için 120 km/s’te 90 km/s’e göre çok daha fazla enerji harcarsınız. Ayrıca otoyolda rejeneratif frenleme neredeyse hiç devreye girmez.
i-Pedal menzili artırır mı?
i-Pedal tek pedalla sürüş sağlar ve yavaşlarken enerjinin bir kısmını geri kazandırır. Şehir içi dur-kalk trafiğinde tüketimi düşürmeye yardımcı olur; otoyolda etkisi sınırlıdır.
💬 Sıra Sende: Ekranınız ne yazıyor?
INSTER kullanıyorsanız gösterge panelindeki ortalama tüketiminizi ve mevsimi yazın. Yeterli veri birikirse bu yazıya gerçek kullanıcı ortalamaları bölümü ekleyeceğiz.
Son güncelleme: 20 Eylül 2026. WLTP değerleri Hyundai Türkiye resmi INSTER broşüründen; menzil senaryoları batarya kapasitesi üzerinden tarafımızca hesaplanmıştır.