💡 Kısa cevap: Citroën ë-C3’ün WLTP karma menzili 320 km. Gerçek kullanımda şehirde bu değere yaklaşıyor, otoyolda ~220–245 km bandına iniyor. Kışın fark daha büyük, çünkü bu araçta ısı pompası yok: beklenen aralık ~185–210 km.

📌 Bu yazıda öne çıkanlar

  • WLTP karma 320 km, resmî şehir içi değeri 446 km.
  • Birleşik tüketim 17,4 kWh/100 km.
  • Isı pompası yok — kış kaybı ısı pompalı modellerden belirgin fazla.
  • 100 kW DC şarj: yüzde 20-80 arası 26 dakika.
  • Maksimum hız 132 km/s; otoyol menzili bu sınırla birlikte düşünülmeli.

Citroën ë-C3 almayı düşünüyorsan ya da aldıysan ilk sorduğun şey gerçek menzildir. Bu rehber boş vaat yerine açık bir yöntemle hesaplanmış aralıklar veriyor: şehir, otoyol ve kış. Teknik tablolar Citroën ë-C3 rehberimizde.

Citroën ë-C3 gerçek menzil: WLTP neden gerçeği yansıtmaz?

WLTP bir laboratuvar çevrimi. Sabit sıcaklıkta, rüzgârsız, rampasız ve ortalama hızı düşük bir senaryoda ölçülüyor. ë-C3’te gerçek menzili belirleyen üç değişken var: hız, sıcaklık ve yük. Bu araçta dördüncü bir değişken daha devreye giriyor — ısı pompasının olmaması.

Reklamlar

Citroën ë-C3 gerçek menzili kaç km? (şehir / otoyol / kış)

Versiyon (WLTP karma) Şehir Karışık Otoyol (~120 km/s) Kış
Citroën ë-C3 (320 km) ~305–335 km ~260–290 km ~220–245 km ~185–210 km

Yöntem: aralıklar WLTP karma menzilden türetildi. Şehir yüzde 95-105, karışık yüzde 82-90, otoyol yüzde 68-76. Kış bandı ısı pompasına göre ayrıldı: bu araçta ısı pompası yok, bu yüzden yüzde 58-65 aralığı kullanıldı. Dayanak: ısı pompası ve kış menzili yazımız (ısı pompasızlarda kayıp yüzde 35-40, ısı pompalılarda yüzde 25-27). Değerler tahmindir; sürüş tarzı, yük, lastik ve rota eğimi sonucu değiştirir.

Citroën ë-C3 tüketimi: kaç kWh/100 km?

Resmî birleşik tüketim 17,4 kWh/100 km. Gerçek tüketim bu değerin çevresinde salınıyor: şehirde rejeneratif frenleme sayesinde altına iniyor, otoyolda ve kışın üstüne çıkıyor. Menzil hesabını WLTP yerine kendi ortalama tüketimin üzerinden yapmak her zaman daha doğru sonuç veriyor.

Resmî şehir içi menzil değeri 446 km. Bu rakam WLTP’nin düşük hızlı şehir çevriminde ölçülüyor ve laboratuvar koşullarına ait; yukarıdaki tablodaki “şehir” sütunu ise gerçek kullanım tahmini. İkisini karıştırmamak gerekiyor.

Otoyolda menzil neden bu kadar düşüyor?

Otoyolda menzilin düşmesinin sebebi aerodinamik: hava direnci hızın karesiyle artıyor. 44 kWh’lik bir bataryada bu kayıp oransal olarak daha çok hissediliyor, çünkü tampon küçük. ë-C3’ün maksimum hızının 132 km/s ile sınırlı olması burada bir avantaja dönüşüyor: aracın yapısı zaten yüksek hızda sürmeye davet etmiyor.

Reklamlar

Kışın Citroën ë-C3 menzili ne olur?

Bu bölüm ë-C3’te diğer modellerden farklı işliyor. Araçta ısı pompası yok ve opsiyon olarak da sunulmuyor; kabin ısıtması doğrudan bataryadan enerji çekiyor. Sitemizin ısı pompası incelemesine göre ısı pompası olmayan araçlarda kış kaybı yüzde 35-40 bandına çıkarken, olanlarda yüzde 25-27’de kalıyor (ayrıntı). 320 km’lik bir bataryada bu, kışın gerçekçi beklentiyi 200 km civarına çekiyor.

500 km’lik yolda kaç şarj molası?

Otoyol menzilini mola sayısına çevirmek, menzil tartışmasını somutlaştırıyor. Hesap şöyle: ilk etapta bataryayı yüzde 100’den 20’ye kadar kullanıyorsun (otoyol menzilinin yaklaşık yüzde 80’i, 184 km), sonraki etaplarda yüzde 20-80 penceresinde kalıyorsun (138 km). Bu kabulle Citroën ë-C3, 500 km’lik bir yolculukta 3 şarj molası gerektiriyor.

Molanın süresi de menzil kadar önemli ve burada şarj gücü devreye giriyor: ë-C3’ün 100 kW DC desteğiyle yüzde 20-80 dilimi 26 dakika sürüyor — bu fiyat sınıfı için hızlı. Bu yüzden iki aracı karşılaştırırken yalnızca menzile değil, menzil ile şarj gücünün birlikte verdiği toplam yolculuk süresine bakmak gerekiyor.

Citroën ë-C3 menzilini artıran altı ipucu

  1. Otoyolda hızını düşür. 120 yerine 110 km/s sabit gitmek menzili belirgin artırıyor; hava direnci hızın karesiyle büyüyor.
  2. Lastik basıncını kontrol et. Düşük basınç yuvarlanma direncini artırıyor (lastik rehberi).
  3. Kabini şarjdayken ısıt. Araç fişteyken ön koşullandırma yaparsan ısıtma enerjisi bataryadan değil prizden geliyor.
  4. Koltuk ve direksiyon ısıtmasını tercih et. Tüm kabini ısıtmaktan çok daha az enerji harcıyorlar.
  5. Rejeneratif frenlemeyi aktif kullan. Şehir içinde menzilin önemli kısmı buradan geri kazanılıyor.
  6. Gereksiz yük taşıma. Tavan taşıyıcı ve dolu bagaj hem ağırlık hem aerodinamik kaybı demek.

Sonuç: WLTP’ye değil koşula bak

ë-C3’ün gerçek menzili tek bir rakam değil. Şehirde WLTP’ye yakın, otoyolda ve kışın belirgin altında. Bu araç bir şehir ve banliyö otomobili olarak tasarlanmış; günde 40-60 km yapan bir sürücü için kışın bile haftada bir şarj yeterli oluyor. Düzenli şehirler arası yol yapacaksan karar burada şekillenir.

Reklamlar

Sıkça sorulan sorular

Citroën ë-C3 gerçek menzili kaç km?

Tek bir rakam yok. Şehirde WLTP karma değerine yakın, otoyolda ~220–245 km, kışın ~185–210 km bandında. Değerler sürüş tarzına, yüke ve hava sıcaklığına göre değişiyor.

Citroën ë-C3 otoyolda neden az menzil yapıyor?

Hava direnci hızın karesiyle arttığı için yüksek sabit hızda tüketim belirgin yükseliyor. 120 km/s yerine 110 km/s sabit gitmek menzili gözle görülür artırıyor.

Citroën ë-C3 kışın ne kadar menzil kaybeder?

Araçta ısı pompası olmadığı için kayıp ısı pompalı modellerden fazla. Isı pompasız araçlarda kış kaybı tipik olarak yüzde 35-40 bandında; 320 km WLTP menzilinde bu, kışın 200 km civarı gerçekçi beklenti demek.

Citroën ë-C3’ün resmî şehir içi menzili neden 446 km?

O değer WLTP’nin düşük hızlı şehir çevriminde ölçülüyor ve laboratuvar koşullarına ait. Gerçek şehir kullanımında trafik, klima ve sürüş tarzı devreye girdiği için beklenti karma değer olan 320 km çevresinde kalıyor.