💡 Kısa Cevap: Citroën ë-C3 inceleme: bu araç hızla veya menzille değil konforla ayrışmaya çalışıyor. 44 kWh batarya, 320 km karma ve 446 km şehir içi menzil, 100 kW DC ile 26 dakikada yüzde 20-80. Ekim 2026’da üst donanım Max, giriş donanımı Plus’tan 40.000 TL ucuz. Ama ısı pompası yok ve 11 kW şarj cihazı 18.000 TL’lik opsiyon.

📌 Bu Yazıda Öne Çıkanlar

  • Asıl iddia konfor: Advanced Comfort süspansiyon ve koltuklar.
  • 100 kW DC bu fiyat sınıfı için yüksek — 26 dakikada yüzde 20-80.
  • Isı pompası yok, opsiyon olarak da sunulmuyor.
  • Bagaj 310 litre: sınıfın mütevazı tarafında.
  • 1.491 kg hafiflik şehir içi verimi taşıyor; 0-100 ise 10,4 saniye.

Citroën ë-C3, elektrikli araca giriş fiyatını aşağı çeken modellerden ve Türkiye’de iki donanımla satılıyor. Teknik tabloların tamamı ë-C3 rehberimizde; burada aracın nasıl bir araç olduğuna, neyden vazgeçtiğine ve hangi donanımın kime uyduğuna bakıyoruz. Not: ë-C3 Aircross ayrı bir modeldir, bu yazı standart ë-C3’ü anlatıyor.

Citroën ë-C3 inceleme: ucuz olmak için neyden vazgeçmiş?

Bu fiyat sınıfındaki araçlarda sorulması gereken soru “neler var” değil “neler yok”. ë-C3’te cevap net: hız ve uzun yol kabiliyeti feda edilmiş. 83 kW (113 hp) motor 0-100’ü 10,4 saniyede alıyor ve maksimum hız 132 km/s ile sınırlı. Bu, otoyolda sollama planlarken hesaba katmanız gereken bir üst sınır.

Vazgeçilmeyen yer ise beklenmedik: konfor donanımı. Citroën’in Advanced Comfort adını verdiği süspansiyon düzeni ve ekstra kalın, yüksek yoğunluklu köpük kullanılan koltuklar iki donanımda da standart. Türkiye şehir içi yol koşullarında bu, kâğıt üzerindeki bir özellikten fazlası. Test sürüşünde en çok dikkat etmeniz gereken şey hızlanma değil, kasisli bir sokakta aracın nasıl davrandığı.

Güvenlik tarafında da ödün yok: ABS, ESP, aktif güvenlik fren sistemi, aktif şerit takip, hız limit panoları okuma ve sürücü yorgunluk uyarısı giriş donanımında bile standart. Yani Plus almak sürüş destek sistemlerinden vazgeçmek anlamına gelmiyor.

Reklamlar

İç mekan, bagaj ve günlük kullanım

4.015 mm uzunluk ve 2.540 mm dingil mesafesiyle ë-C3 bir B segmenti hatchback. 1.590 mm yükseklik ve 163 mm yerden yüksekliği, şehirde yüksek oturma pozisyonu isteyenlere hitap ediyor.

  • Bagaj 310 litre — arka koltuklar 60/40 katlanabiliyor.
  • Boş ağırlık 1.491 kg, azami yüklü 1.910 kg: 419 kg yük kapasitesi.
  • 10,25 inç dokunmatik ekran, kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto standart.
  • C-Zen kokpit: Head-up Display ve kompakt direksiyon, gösterge paneli yerine.
  • Lastik 205/50 R17 — iki donanımda da 17 inç.

310 litre bu sınıfta cömert değil. Günlük alışveriş ve iki kişilik hafta sonu bagajı sorun değil, ama aile tatili için arka koltukları katlamayı planlayın. Buna karşılık 1.491 kg’lık ağırlık — 44 kWh batarya taşıyan bir elektrikli için düşük — şehir içi verimliliğin bir kısmını buradan alıyor.

Yolda nasıl: menzil, şarj ve kış

WLTP karma menzil 320 km, şehir içi menzil ise 446 km. Aradaki 126 km’lik fark aracın ne olduğunu açıkça söylüyor: bu bir şehir ve banliyö otomobili. Günde 40-60 km yapan bir sürücü için haftada bir şarj demek.

Şarj tarafı bu fiyat sınıfı için güçlü: 100 kW DC desteğiyle yüzde 20-80 dilimi 26 dakika. Yani mola gerektiğinde bir kahve süresinde hallediyor. Evde ise standart yerleşik şarj cihazı 7,4 kW ve monofaze; aynı aralık 4 saat 10 dakika sürüyor. 11 kW trifaze cihaz 18.000 TL’lik ayrı opsiyon ve süreyi 2 saat 50 dakikaya indiriyor — ama evinizde trifaze elektrik yoksa pratik faydası olmaz. Tesisatınızı önce öğrenin: kablo kesiti ve kaçak akım rölesi yazımız bu kararı anlatıyor.

⚠ Kışı şimdiden hesaba katın: ë-C3’te ısı pompası yok ve opsiyon olarak da sunulmuyor. Kabini ısıtmak doğrudan bataryadan enerji çektiği için soğuk havada menzil kaybı, ısı pompalı bir modelde olacağından belirgin şekilde fazla olur. Aynı platformu paylaşan Fiat Grande Panda da bu donanımdan yoksun. 320 km’lik karma menzilde bu, kışın gerçekçi beklentinizi 200 km bandına çekebilir. Ayrıntı ısı pompası rehberimizde.

Birleşik tüketim 17,4 kWh/100 km. Küçük bir araç için çok düşük sayılmaz; sebebi hatchback gövdenin sedanlar kadar aerodinamik olmaması. Kendi elektrik tarifenize göre 100 km maliyetini şarj maliyeti hesaplayıcımızla çıkarabilirsiniz.

Reklamlar

Citroën ë-C3 inceleme: artılar ve eksiler

Artılar Eksiler
100 kW DC — bu fiyatta 26 dakikada yüzde 20-80 Isı pompası yok, opsiyon da değil
446 km şehir içi menzil Karma 320 km: düzenli şehirler arası için az
Advanced Comfort süspansiyon ve koltuklar standart 11 kW şarj cihazı 18.000 TL opsiyon
1.491 kg hafiflik, 163 mm yerden yükseklik Bagaj 310 litre — sınıfın altında
Güvenlik donanımı iki donanımda da aynı 0-100 10,4 sn ve 132 km/s üst sınır
Ekim kampanyasında üst donanım daha ucuz Tüketim 17,4 kWh/100 km, gövdeye göre mütevazı

Tablodaki ilk eksi maddesini özellikle not edin. Isı pompası kış menzilini doğrudan belirliyor ve bu araçta hiç sunulmuyor — yani sonradan eklenebilecek bir eksik değil. Kışın düzenli uzun yol yapacaksanız karar burada şekillenir.

Plus mı Max mı? Kampanya kararı tersine çevirdi

Normal şartlarda bu bölüm “üst donanıma değer mi” tartışması olurdu. Ekim 2026 listesinde durum farklı: Plus 1.645.000 TL, Max’ın listesi 1.725.000 TL ama Ekim’e özel fiyatı 1.605.000 TL. Yani üst donanım, giriş donanımının listesinden 40.000 TL aşağıda.

İki aracın motoru, bataryası ve menzili birebir aynı (83 kW, 44 kWh, 320 km). Max fazladan sekiz kalem getiriyor: alaşım jant, 3D LED arka farlar, ön sis farları, karartılmış arka camlar, 3D navigasyon, kablosuz telefon şarjı, otomatik klima ve geri görüş kamerası. Kampanya sürerken Plus’ı tercih etmenin rasyonel bir gerekçesi kalmıyor.

Teklif alırken iki şeyi netleştirin: kampanyanın bitiş tarihi ve teslim tarihinizin bu tarihi aşıp aşmadığı. Opsiyonlar ÖTV matrahına eklendiği için metalik boya gibi kalemlerin nihai farkı listedeki rakamdan yüksek çıkabiliyor; verginin işleyişi için MTV ve ÖTV rehberimize bakın.

Citroën ë-C3 kime uygun, kime değil?

Uygun Uygun değil
Şehirde yaşayan, günlük 40-80 km yapan sürücü Haftada birkaç kez şehirler arası yol yapan
Evde veya işte şarj imkânı olan Yalnızca halka açık istasyona bağımlı olan
Bozuk yolda konforu önemseyen Kışın menzil kaybına tahammülü olmayan
Giriş fiyatı belirleyici olan alıcı Büyük bagaj ve yüksek performans arayan

Bütçe daha da sıkıysa Dacia Spring belirgin şekilde ucuz ama bataryası çok daha küçük. Isı pompasının standart olmasını şart görüyorsanız bu sınıfta BYD Dolphin tarafına bakmak gerekir.

Citroën ë-C3 rakipleri: hangisi hangi işe?

Model Nerede öne çıkıyor Nerede geride
Dacia Spring En düşük giriş fiyatı 26,8 kWh batarya, 220-225 km menzil
BYD Dolphin 44,9 veya 60,4 kWh batarya seçeneği, 340-427 km Fiyatı bir üst bantta
MG4 Arkadan itiş, 50,8-61,7 kWh ile sürüş keyfi Konfor odaklı değil
Chery Omoda 5 EV Bir üst gövde sınıfı, 61 kWh ve 430 km Şehir içi çevikliği daha düşük

Tabloda ë-C3’ün yeri net: Spring’den belirgin şekilde daha fazla batarya, Dolphin ve MG4’ün üst versiyonlarından ise daha az. Aradaki farkı konfor donanımı ve fiyatla kapatmaya çalışıyor. Tüm modelleri yan yana görmek için karşılaştırma tablomuza, hangisinin size uyduğunu bulmak için araç seçme aracımıza bakabilirsiniz.

Reklamlar

Sıkça sorulan sorular

Citroën ë-C3 inceleme: Plus mı Max mı alınmalı?

Ekim 2026 kampanyası sürdüğü sürece Max. Üst donanımın Ekim fiyatı 1.605.000 TL, Plus’ın listesi 1.645.000 TL — yani Max 40.000 TL daha ucuz ve fazladan sekiz kalem donanım getiriyor. Motor, batarya ve menzil ikisinde de aynı.

Citroën ë-C3’te ısı pompası var mı?

Hayır. Katalogda hem Plus hem Max için “yok” olarak listeleniyor ve opsiyon olarak da sunulmuyor. Bu, soğuk havada menzil kaybının ısı pompalı modellere göre daha belirgin olacağı anlamına gelir.

Citroën ë-C3 uzun yol için uygun mu?

Sınırlı. Karma menzil 320 km ve maksimum hız 132 km/s. Buna karşılık 100 kW DC desteğiyle yüzde 20-80 dilimi 26 dakikada doluyor, yani ara sıra uzun yol yapılabilir. Haftada birkaç kez şehirler arası yol yapacaksanız bir üst batarya sınıfına bakmak daha mantıklı.

Citroën ë-C3’ün bagajı kaç litre?

310 litre. Arka koltuklar 60/40 oranında katlanabiliyor. Araç 4.015 mm uzunluğunda ve yük kapasitesi 419 kg.